22 Դեկտեմբեր 2023 - 09:47 AMT
Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հայտարարել է, որ ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև կնքված գրեթե բոլոր պայմանագրերն իրագործվել են ժամանակին և որակով, սակայն որոշ պայմանագրերի հետ կապված խնդիրներ կան։ Այդ մասին նա ասել է ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում։
«Որոշ առանձին պայմանագրերի մասով իրոք որոշ խնդիրներ կան՝ կապված ռուսական կողմի պարտավորությունների կատարման հետ, սակայն, դրանք աշխատանքային պահեր են, որոնք լուծվում են ՌԴ և ՀՀ համապատասխան գերատեսչությունների երկխոսության միջոցով»,–ասել է նա։
Նա նշել է, որ երկրների միջև ռազմատեխնիկական համագործակցությունը երկար ավանդույթ ունի և հիմնված է 2013 թվականի հունիսի 25-ին ՌԴ և ՀՀ միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացման մասին համաձայնագրի վրա:
«Գրեթե բոլոր կնքված պայմանագրերը կամ արդեն կատարված են՝ ժամանակին և բարձր որակով, կամ գտնվում են իրականացման վերջնական փուլում», – նշել է Կոպիրկինը։
Նա հավելել է, որ Մոսկվան և Երևանը նաև քննարկում են ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում նոր պայմանագրերի կնքումը։
Ավելի վաղ Հայաստանի իշխանությունները հայտնել էին, որ ՌԴ–ն Հայաստանին չի մատակարարել վճարված գումարի դիմաց սպառազինությունը։ Երևանը հույս է հայտնել, որ այդ հարցը ռուսական կողմի հետ կլուծվի գործընկերային մթնոլորտում։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն, անդրադառնալով այդ հարցին, ասել էր, որ վճարված գումարը կարելի է հանել ՌԴ–ին ՀՀ պարտքի գումարից։

22 Декабрь 2023 - 12:08 AMT
Посол РФ: По некоторым военным контрактам есть проблемы, Москва и Ереван обсуждают подписание новых соглашений
Практически все соглашения, подписанные между Россией и Арменией в сфере военно-технического сотрудничества, реализованы, однако с некоторыми соглашениями есть проблемы. Об этом в интервью ТАСС заявил посол России в Армении Сергей Копыркин.
«Военно-техническое сотрудничество между нашими странами имеет давнюю традицию и основано на договоре от 25 июня 2013 года между Российской Федерацией и Республикой Армения о развитии военно-технического сотрудничества. Практически все заключенные контракты либо уже выполнены, в срок и качественно, либо находятся на заключительной стадии реализации», – отметил Копыркин.
Он добавил, что Москва и Ереван также обсуждают подписание новых соглашений в сфере военно-технического сотрудничества.
В то же время посол признал, что по некоторым контрактам есть проблемы, связанные с выполнением обязательств российской стороны.
«По некоторым отдельным контрактам действительно есть вопросы, связанные с обязательствами российских предприятий по выполнению государственного оборонного заказа, но это рабочие моменты, которые решаются в диалоге профильных ведомств России и Армении», – признал он.
Ранее власти Армении заявили, что не получили от РФ оплаченное оружие. В Ереване выразили надежду, что этот вопрос российской стороной будет решен в партнерской атмосфере.