27 Դեկտեմբեր 2023 - 10:32 AMT
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը տարեվերջյան ասուլիսում հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մոտ 400 ուսուցիչ (տեղահանված ուսուցիչների 1/3–ը) աշխատում է ՀՀ կրթական համակարգում։
«Նրանցից ավելի քան 200–ը գործուղվել են մարզեր և նրանց աշխավարձի 30 %-ի չափով հավելավճար է տրամադրվում։ Իսկ որոշ համայնքներում (Սյունիքի, Վայոց Ձորի, Տավուշի, Գեղարքունիքի մարզերի մի քանի համայնքներում ) բացի հավելավճարից, ստանում են նաև ամսական 50,000 դրամ գումար»,–ասել է նախարարը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նա նաև ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան 17,000 երեխա սովորում է Հայաստանի դպրոցներում, իսկ մոտ 2800–ը` բուհերում և քոլեջներում։
Նրա խոսքով` աշակերտների համար ապահովվում են անհրաժեշտ դասագրքեր, գրենական պիտույքներ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Ուզում եմ ընդգծել, որ շատ արագ հաստատվել է արցախցի ուսանողների կրթաթոշակի կարգը, որը հնարավորություն է տվել ԼՂ-ի բուհերում և քոլեջներում սովորող ուսանողներին իրենց կրթությունը շարունակել ՀՀ ուսումնական հաստատություններում և կրթաթոշակի միջոցով իրենց ուսման վարձը փոխհատուցել»,–ասել է Անդրեասյանը։
Նրա խոսքով` ավելի քան 1800 ուսանողներ իրենց կրթությունը շարունակում են բուհերում, իսկ 1000 ուսանողներ՝ քոլեջներում:
Անդրադառնալով ՀՀ–ում արդեն իսկ սովորող արցախցի ուսանողներին, որոնց ուսման վարձը վճարում էր ԼՂ իշխանությունը կամ ուսանողների ընտանիքների, որոնք նույնպես տեղահանվել են և այժմ չունեն ուսման վարձ վճարելու հնարավորություն, նախարարն ասաց։
«Մեր վերջին որոշումը վերաբերում էր այս խմբի ուսման վարձի փոխհատուցմանը: Այս ծրագրի շահառու է դարձել արդեն իսկ 900 սովորող, գումարները փոխանցված են բուհերին, քոլեջներին»,-ասել է Անդրեասյանը:

27 Декабрь 2023 - 10:33 AMT
Около 400 насильственно перемещенных учителей из Карабаха уже работают в системе образования Армении
В системе образования Республики Армения уже работают около 400 учителей, вынужденно переселенных из Нагорного Карабаха. Об этом на пресс-конференции, подводящей итоги года, сообщила министр ОНКС РА Жанна Андреасян.
«Более 200 учителей направлены в области. Для них предусмотрена доплата в размере 30% от заработной платы. В ряде общин Сюника, Вайоц Дзора, Тавуша, Гегаркуника помимо дополнительной выплаты они получают в месяц еще и по 50 000 драмов», – уточнила министр.
Она отметила, что принудительное перемещение армян из Нагорного Карабаха вызвало ряд проблем, которые необходимо было решить именно в тот момент. По ее словам, приоритетным был вопрос обеспечения образования детей школьного возраста. Министр сообщила, что в системе образования РА обучаются более 17 000 детей школьного возраста, они обеспечены необходимыми учебниками и канцелярскими принадлежностями. Дети, нуждающиеся в особых образовательных условиях, в помощи психолога, получают эту поддержку.
Касаясь вынужденных переселенцев студентов из Нагорного Карабаха, Андреасян отметила, что 2800 студентов продолжают обучение в вузах РА.
«Есть группа студентов, выходцев из Нагорного Карабаха, которые и ранее обучались в наших учебных заведениях, и их обучение оплачивалось либо властями Нагорного Карабаха, либо их семьями, которые сейчас перемещены. По этому вопросу также была проведена работа, этой программой воспользовались 900 человек, деньги переданы университетам и колледжам для осуществления выплат этих студентов. Мы продолжим эту работу», – заключила Жанна Андреасян.