Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու աշխատանքային այցով Երևանում գտնվող Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը քննարկել են հայ-իրանական փոխգործակցության օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցեր։
Իրանի արտգործնախարարը նախ վարչապետ Փաշինյանին է փոխանցել ԻԻՀ նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի ջերմ ողջույնները։
«Այսօր մենք Հայաստանի Հանրապետությունում ենք, որպեսզի ևս մեկ անգամ ընդգծենք, թե ինչ ուշադրություն ենք դարձնում երկկողմ հարաբերություններին և դրանց կարևորությանը: Մեր գնահատականն այն է, որ երկու երկրները ճիշտ ուղով են ընթանում: Մենք ականատեսն ենք քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, կրթական, հումանիտար ոլորտներում հարաբերությունների զարգացմանը. դրան զուգահեռ նաև հատուկ ուշադրություն ենք դարձնում հարաբերությունների խորացման վրա»,- նշել է Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը:
Նա նշել է, որ շատ լավ, կառուցողական և օգտակար քննարկում են ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար պարոն Միրզոյանի հետ:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Աբդոլլահիանի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստանի Հանրապետություն:
«Ուրախ եմ բարձր մակարդակի շփումների և փոխայցելությունների համար, որ մենք տեսնում ենք Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև: Սա կարևոր է ոչ միայն մեր երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման, այլև մեր արտաքին հարաբերություններում և ընդհանրապես քաղաքականություններում միմյանց համար ավելի հասկանալի լինելու իմաստով: Իհարկե, երկկողմ օրակարգի հարցերը մենք անընդհատ քննարկում ենք և ուրախ եմ, որ այդ քննարկումներում աշխատանքային ու անկեղծ մթնոլորտ է հաստատված: Գիտեմ նաև, որ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի հետ արդյունավետ քննարկում եք ունեցել և ակտիվ, ինտենսիվ աշխատանքային շփումներ ունեք, ինչի համար նույնպես ուրախ եմ»,- ասել է վարչապետը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի խորացմանը, ենթակառուցվածքների, ինչպես նաև այլ ոլորտներում իրականացվող և առաջիկայում նախատեսվող ծրագրերին:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային նշանակության թեմաների, այդ թվում՝ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ գործընթացների, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման, ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի վերաբերյալ: Իրանի ԱԳ նախարարը նշել է, որ իր երկիրն աջակցում է վերոնշյալ սկզբունքների հիման վրա ապաշրջափակման գործընթացին, մասնավորապես, «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին:
Աշխատանքային այցով Երևանում գտնվող Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը ԱԳՆ-ում հայտարարել է, որ Իրանը լիովին աջակցում է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատմանը, ինչպես նաև Հյուսիս-հարավ տարանցիկ ուղու գործարկմանը։
«Իրանը ցանկանում է որ տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը ապահովվի առանց արտաքին ուժերի միջամտության, միայն տարածաշրջանային երաշխավորների շնորհիվ հնարավոր կլինի խաղաղություն ու անվտանգություն ապահովել բոլոր ոլորտներում»,-ասել է նախարարը։

28 Декабрь 2023 - 12:43 AMT
Пашинян и глава МИД Ирана обсудили вопросы мирного договора между Ереваном и Баку и разблокировку коммуникаций в регионе
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял министра иностранных дел Исламской Республики Иран Хосейна Амира Абдоллахиана и возглавляемую им делегацию. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Пашинянприветствовал визит возглавляемой Абдоллахианом делегации в Республику Армения.
«Я рад контактам и взаимным визитам на высоком уровне, которые мы видим между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран. Это важно не только для дальнейшего развития наших двусторонних отношений, но и в контексте роста взаимопонимания во внешних отношениях и политике в целом. Конечно, мы постоянно обсуждаем вопросы двусторонней повестки дня, и я рад, что в этих обсуждениях сложилась рабочая и искренняя атмосфера. Я также знаю, что состоялась продуктивная беседа с министром иностранных дел Армении, у вас активные, интенсивные рабочие контакты, чему я тоже рад», – сказал премьер-министр.
Министр иностранных дел Ирана сначала передал премьер-министру Пашиняну теплые приветствия президента Исламской Республики Иран Эбрахима Раиси.
«У нас состоялась очень хорошая, конструктивная и полезная дискуссия с моим коллегой, министром иностранных дел Республики Армения господином Мирзояном. Сегодня мы находимся в Республике Армения, чтобы еще раз подчеркнуть, какое внимание мы уделяем двусторонним отношениям и какую важность придаем им. Наша оценка заключается в том, что обе страны идут по правильному пути. Мы являемся свидетелями развития отношений в политической, экономической, культурной, образовательной и гуманитарной сферах. В то же время мы также уделяем особое внимание углублению отношений», – отметил Абдоллахиан.
Собеседники обсудили ряд вопросов повестки армяно-иранского сотрудничества. В частности, были затронуты вопросы углубления двусторонних торгово-экономических связей, реализуемые и планируемые на ближайшее время проекты в инфраструктурной и других сферах.
Стороны также обменялись мнениями по темам регионального значения, в том числе коснулись процесса вокруг мирного договора между Арменией и Азербайджаном, разблокирования региональных транспортных коммуникаций на основе принципов суверенитета, территориальной целостности, равенства и взаимности, разработанного правительством Армении проекта «Перекресток мира». Министр иностранных дел Ирана отметил, что его страна поддерживает процесс деблокады на основе вышеупомянутых принципов, в частности, проект «Перекресток мира».