4 Հունվար 2024 - 09:41 AMT
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ողջունել է Բելգիայի կողմից նախագահության ստանձնումը ԵՄ խորհրդում: Այդ մասին նա գրել է X-ի իր միկրոբլոգում։
Նա նշել է, որ Հայաստանն ակնկալում է 2024-ին համատեղ աշխատել ԵՄ խորհրդում Բելգիայի նախագահության հետ։
Միրզոյանը նշել է, որ ԵՄ խորհրդում Իսպանիայի նախագահությունն առաջ է մղել ընդհանուր օրակարգը՝ նպատակ ունենալով էլ ավելի ամրապնդել ԵՄ գործընկերությունը Հայաստանի հետ, որը հիմնված է ընդհանուր տեսլականի վրա:
«Ջերմորեն ողջունելով Եվրամիության խորհրդում Բելգիայի նախագահությունը՝ հաջողություն եմ մաղթում իմ գործընկեր Հաջա Լահբիբին: Հայաստանը ակնկալում է 2024-ին համատեղ աշխատել ԵՄ խորհրդում Բելգիայի նախագահության հետ՝ ավելի խորացնելու և ամրապնդելու մեր գործընկերությունը ԵՄ-ի հետ՝ արդյունավետ կերպով իրականացնելու մեր քաղաքացիների ձգտումները»,-նշել է Միրզոյանը մեկ այլ գրառման մեջ:

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян высоко оценил деятельность Испании, завершившей председательство в Совете Евросоюза, и приветствовал председательство Бельгии в 2024 году. Об этом Мирзоян специально написал в своем микроблоге X.
«Поздравляем Хосе Мануэля Альбареса и Испанию, завершающую свое председательство в Совете ЕС, за деятельность, осуществляемую в исключительно трудные времена», – отметил он.
Мирзоян счел примечательным, что председательство Испании в Совете ЕС продвигало общую повестку дня с целью дальнейшего укрепления партнерства ЕС с Арменией, основанного на общем видении.
«Тепло приветствуя председательство Бельгии в Совете Европейского Союза, я желаю успехов моему коллеге Хадже Лахбибу. Армения рассчитывает совместно с бельгийским председательством в Совете ЕС в 2024 году работать над дальнейшим углублением и укреплением нашего партнерства с ЕС для эффективной реализации чаяний наших граждан», – написал Мирзоян.