5 Մայիս 2009 - 11:23 AMT
Այսօր Երեւանի Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանում (ԵՊԼՀ) տեղի են ունեցել «Լեզվակրթական քաղաքականության ուղղությունը» ծրագրի քննարկումները:
Ծրագիրը նպաստում է ազգային ինքնատիպության ու մշակույթի բազմազանության, փոխըմբռնման ու հանդուրժողականության նկատմամբ հարգանքի մեծացմանը` միջազգային շփման միջոցով, Եվրոպայի մշակութային կյանքի հարստության եւ բազմազանության պահպանմանն ու զարգացմանը, Եվրամիության լեզվակրթական հիմքերի զարգացմանը, ինչպես նաեւ Հայաստանում դրանց իրականացմանը` ազգերի, տարածաշրջանների կամ ազգային փոքրամասնությունների լեզուների փոխադարձ խոր իմացության միջոցով:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ԵՊԼՀ ռեկտորը, ծրագրի ազգային համակարգող, պրոֆեսոր-խորհրդական Սուրեն Զոլյանը, Եվրամիության փորձագետ ներկայացուցիչները` Սոֆիայի «Սուրբ Կլիմենտ Օրխիդսկու» անվան Համալսարանի Եվրոպագիտության դեպարտամենտի դոցենտ Մարիա Ստոիչեւան, Եվրախորհրդի լեզվաքաղաքական բաժնի պետ Յոհաննա Պանտիերը, «Նոր Սորբոնա» համալսարանի պրոֆեսոր Ժան Կլոդ Բեակոն, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ կառավարության ներկայացուցիչները:
Ծրագրի նպատակը Եվրամիության փորձագետ-ներկայացուցիչների ազգային զեկույցի հիման վրա մշակված փորձագիտական զեկույցի քննարկումն է` Հայաստանի լեզվակրթական ոլորտի հետ կապված բոլոր կողմերի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:

Сегодня в Ереванском Государственном Лингвистическом университете имени Брюсова прошли обсуждения по программе «Направление лингво-образовательной политики».
Программа способствует повышению уважения к разнообразию национальной самобытности и культуры, взаимопониманию и толерантности посредством международного общения, сохранению и развитию богатства и разнообразия культурной жизни Европы, развитию лингво-политических фундаментальных основ Евросоюза, а также их реализации в Армении посредством глубокого взаимного знания языков наций, регионов или национальных меньшинств.
На мероприятии присутствовали ректор ЕГЛУ, национальный координатор программы, профессор-советник Сурен Золян, эксперты-представители ЕС – доцент департамента Европоведения Софийского Университета «Святого Климента Орхидского» Мариа Стоичева, администратор лингво-политического отдела Совета Европы Йоханна Пантиер, профессор университета “Новая Сорбонна” Жан Клод Беако, представители Национального Собрания и правительства Армении.
Целью программы является обсуждение экспертного доклада, разработанного на основе национального доклада экспертов-представителей Евросоюза с участием представителей всех сторон, связанных с лингво-образовательной сферой Армении.