9 Հունվար 2024 - 08:43 AMT
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Հանրային հեռուստատեսության եթերում, անդրադառնալով ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանի հայտարարությանը, թե Երևանն ու Մոսկվան քննարկում են ռազմատեխնիկական ոլորտում գործակցության նոր համաձայնագրերի կնքման հարցը, հայտարարել է, որ ՌԴ-ի հետ բանակցում են չմատակարարված զինամթերքի շուրջ։
Նա հավելել է, որ ՌԴ հետ զենքի վերաբերյալ նոր պայմանագիր չկա՝ եղածներն են թարմացվում։
«2021 թվականից Հայաստանը բազմաթիվ պայմանագրեր է ունեցել Ռուսաստանի հետ, որոնցով նախատեսված մատակարարումները չեն արվել։ Այդ պայմանագրերի շուրջ էլ ընթանում են բանակցությունները։ Որոշ դեպքերում ֆինանսական հարցերն այլ տարբերակով են լուծվում, որոշ դեպքերում պայմանագրերը թարմացվում են ըստ նոր կարիքների, այդ հարցերն ենք փորձում ենք լուծել։ Մենք նոր պայմանագրեր չունենք»,- ասել է Արմեն Գրիգորյանը։
Նա մանրամասներ չի հաղորդել այն մասին, թե կոնկրետ ինչին են վերաբերում թարմացումները՝ չցանկանալով հրապարակավ խոսել դրա մասին։ Որպես օրինակ նա բերել է այն դիտարկումը, որ եթե մի զինատեսակից նախկինում 4 հատ էր Երևանը ցանկանում ձեռք բերել, այժմ 2–ի շուրջ են բանակցում։
Երևանը բազմիցս հայտարարել է, որ Մոսկվան չի մատակարարել վճարված 400 մլն դոլարի զենքը։ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը ՏԱՍՍ–ին տված հարցազրույցում չէր հերքել, որ պայմանագրերում կան հարցեր կապված ռուսական ձեռնարկությունների կողմից պատվերը կատարելու պարտավորությունների հետ, սակայն դրանք աշխատանքային հարցեր են, որոնք լուծվում են։ Նա ասել էր նաև, որ Մոսկվան և Երևանը ռազմատեխնիկական համագործակցության նոր համաձայնագրեր են քննարկում։

Ереван и Москва продолжают переговоры по решению вопроса о поставке вооружении в рамках подписанных соглашений, заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
«Переговоры с Россией ведутся о непоставленном вооружении. Начиная с 2021 года, Армения имела множество соглашений с Россией, по которым вооружение не было поставлено. По этим договорам переговоры продолжаются», – сказал Григорян в эфире Общественного телевидения Армении.
Он отметил, что новых соглашений с Россией о военно-техническом сотрудничестве нет.
«Осуществляются обновления в рамках существующих договоров, вновь ведутся переговоры. Это означает, что по некоторым случаям договора обновляются, по другим случаям – финансовые вопросы решаются другими вариантами», – сказал Григорян.
24 ноября премьер Армении Никол Пашинян заявил, что сумма, выплаченная за российское оружие, которое не было доставлено в Армению, может пойти на погашение государственного долга страны перед Россией. «Конечно, такие проблемы есть. Должен вам сообщить, что идут дискуссии о механизмах решения этой проблемы. Одним из вариантов может стать уменьшение размера суммы задолженности Республики Армения перед Российской Федерацией. Это не единственный вариант», – отметил Пашинян.
В декабре спикер парламента республики Ален Симонян заявил журналистам, что Армения и Россия могут решить вопрос о не поставленном вооружении в партнерской атмосфере.