2024 թվականին Մետրոպոլիտենի համար նախատեսվում է ձեռք բերել 15 նոր շարժակազմ։ Այդ մասին ասել է Երևանի մետրոպոլիտենի տնօրեն Բաբկեն Սեդրակյանը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Անդրադառնալով 2024 թվականին նախատեսվող աշխատանքներին՝ նա նշել է, որ առաջիկա տարվա ամենակարևոր անելիքներից մեկը Երևանի մետրոպոլիտենի Աջափնյակ կայարանի շինարարության մրցույթի մեկնարկն է: Նա նշել է նաև, որ մետրոպոլիտենի «Երիտասարդական» կայարանը կունենա նոր լուսավորություն։
Խոսելով միասնական վճարային համակարգից ՝ Սեդրակյանն ընդգծել է, որ համակարգի ներդրումը փուլ առ փուլ առաջ է գնում: Մետրոպոլիտենն այս տարի նախատեսում է քաղաքի կենտրոն տանող կայարանների մոտ ստեղծել ավտոկայանատեղիներ:
Նա նշել է, որ 2023 թվականը մետրոպոլիտենի համար բավականին հաջող տարի է եղել:
«2023 թվականին մետրոպոլիտենի տնտեսած միջոցների՝ մոտ 1 մլրդ․41 մլն․ դրամի հաշվին ձեռք է բերվել 8 անվազույգ, շարժասանդուղքի պահեստամասեր, գնացքների պահեստամասեր, կապի և սլաքային փոխադրիչների պահեստամասեր, ինչպես նաև այլ ապրանքներ ու նյութեր: ՀՀ կառավարության միջոցներով ձեռք է բերվել 14 հզոր օդափոխման համակարգ, 16 անվազույգ և 4300 մետր ռելս»,- ասել է նա:
Սեդրակյանը նշել է, որ նոր պահեստամասերի ձեռքբերման շնորհիվ է, որ մետրոպոլիտենի պարկին շուտով կմիանա վերանորոգված չորրորդ գնացքը, որի արդյունքում այս պահին շարժակազմը կունենա մոտավորապես 32 վագոն, որից 9-ը երկու վագոն, 4-ը՝ 3 վագոն և 2-ը 1 վագոն ունեցող գնացքներ են:
Հունվարի 15-ին գիծ դուրս կգա 3 վագոնով ևս մեկ շարժակազմ՝ դառնալով չորրորդ 3 վագոնից բաղկացած շարժակազմը:

Подвижной состав Ереванского метрополитена пополнится. Еще один трехвагонный подвижной состав выйдет на линию 15 января, что станет четвертым трехвагонным подвижным составом. Об этом заявил директор Ереванского метрополитена Бабкен Седракян, отметив, что 2023 год был для метрополитена достаточно успешным, пишет «Арменпресс».
«В 2023 году за счет сэкономленных метрополитеном 1.04 млрд драмов было приобретено 8 колесных пар, запчасти для эскалаторов, запчасти для поездов, запчасти для железнодорожных путей и стрелочных переводов и д.р.. На средства правительства Армении приобретены 14 мощных вентиляционных систем, 16 колесных пар и 4300 метров рельсов», – сказал он.
Седракян отметил, что благодаря приобретению новых запчастей в скором времени вагонный парк метрополитена пополнится четвертым отремонтированным поездом, в результате чего подвижной состав будет насчитывать около 32 вагонов, из них 9 двухвагонных, 4 трехвагонных и 2 — одновагонные поезда.
Касаясь запланированных работ на 2024 год, директор метрополитена отметил, что одним из важнейших дел в наступившем году является начало тендера на строительство станции Ачапняк ереванского метрополитена. В 2024 году планируется приобрести 15 новых подвижных составов, а на станции метро «Молодежная» появится новое освещение.