12 Հունվար 2024 - 11:54 AMT
Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով տուժած մեկ պացիենտ կա, որ գտնվում է Այրվածքաբանության ազգային կենտրոնում: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Տուժածի առողջական վիճակը ծանր է, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Մյուս բոլոր պացիենտները դուրս են գրվել ու շարունակում են ստանալ անհրաժեշտ բուժօգնություն արդեն ամբուլատոր պայմաններում»,- նշել է նախարարը։
Ավանեսյանի խոսքով՝ այլ երկրներում բուժում ստացող քաղաքացիներն արդեն հետ են վերադառնում. բավական լավ արդյունքներ են գրանցվել, բուժման կեսը կշարունակեն Երևանում։
Արցախում 2023–ի սեպտեմբերի 25–ին բենզինի պահեստում պայթյունի հետևանքով զոհվել է 218, վիրավորվել՝ 120 քաղաքացի: Պայթյունից մահացածներից 3-ի ինքնությունը դեռ չի պարզվել՝ հարազատներից հնարավոր չի եղել նմուշ վերցնել: Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանն ավելի վաղ ասել էր, որ պայթյունի հետևանքով մեծաքանակ զոհերի պատճառը ՊՆ անձեռնմխելի տարածքում հայտնվելն ու տարրական անվտանգության կանոնները չպահպանելն է եղել։

В Национальном ожоговом центре Армении остался всего один пациент, пострадавший в результате взрыва на складе топлива близ Степанакерта в Нагорном Карабахе. Об этом заявила министр здравоохранения республики Анаит Аванесян.
«Состояние его здоровья тяжелое. Все остальные пациенты выписаны. Они продолжают получать необходимую медицинскую помощь, но уже в амбулаторных условиях», – сказала Аванесян в ходе пресс-конференции, подводя итоги 2023 года.
По ее словам, граждане, получающие лечение в других странах, уже возвращаются на родину. Зафиксированы довольно неплохие результаты. Оставшаяся часть лечения будет продолжена в Ереване.
Ранее председатель Следственного комитета Армении Аргишти Кярамян сообщил, что взрыв на складе горючего близ Степанакерта, который произошел 25 сентября прошлого года, унес жизни 218 человек, 21 числится без вести пропавшим. По словам главы СК, факт того, что эта трагедия произошла в результате этнической чистки со стороны Азербайджана неоспорим, но для расследования сложность представляет ряд технических обстоятельств, в том числе, невозможность проведения осмотра места инцидента.