Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը ընդունել է ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի Գլոբալ հակակոռուպցիոն հարցերով համակարգող Ռիչարդ Նեֆյուի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վերջինս, ով նաև նախագահել է նախորդ տարվա դեկտեմբերին ԱՄՆ Ատլանտա քաղաքում կայացած Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի անդամ երկրների համաժողովի 10-րդ նստաշրջանը, Կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանին շնորհակալություն է հայտնել այդ համաժողովում Հայաստանի կողմից լուրջ և բարձրաստիճան ներկայացուցչություն ապահովելու համար և նշել, որ այժմ արդեն պետք է գործուն քայլեր ձեռնարկվեն համաժողովի ընթացքում կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ ընդունված բանաձևերի իրագործման ուղղությամբ: Ռիչարդ Նեֆյուն միաժամանակ ընդգծել է կոռուպցիայի դեմ պայքարում միջազգային համագործակցության կարևորությունը՝ հաշվի առնելով, որ կոռուպցիան ինքնին միջազգային մակարդակի համընդհանուր խնդիր է, որը լուծելու համար համատեղ կամք և ջանքեր են պահանջվում:
Սասուն Խաչատրյանը ներկայացրել է Կոմիտեի գործունեության հիմնական ուղղություններն ու առաջնահերթությունները, անդրադարձել կոռուպցիայի դեմ պայքարում արձանագրված արդյունքներին՝ նշելով, որ 2022 թվականի համեմատ 2023 թվականին Կոմիտեի վարույթում քննված և մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված գործերի թիվն աճել է 98.8 տոկոսով, իսկ դատի տրված անձանց թիվը՝ 96.5 տոկոսով, ինչը պայմանավորված է կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացմամբ և բացահայտումների աճով:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև քննության իրականացման արդյունավետության բարձրացման նպատակով նորագույն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրման ու տեխնիկական ավելի մեծ հնարավորություններ ունեցող սարքավորումների ձեռք բերման անհրաժեշտությանը: Ամերիկյան կողմը պատրաստակամություն է հայտնել ԱՄՆ դեսպանության թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության ծրագրի (INL) միջոցով շարունակել աջակցությունը Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կարողությունների զարգացման և ծառայողների մասնագիտական գիտելիքների կատարելագործման ուղղությամբ:
Պատվիրակության կազմում են եղել նաև ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի Գլոբալ հակակոռուպցիոն հարցերով համակարգողի խմբի ղեկավար Քրիստեն Ֆրեսոնկը, Հայաստանում ԱՄՆ փոխդեսպան Չիփ Լեյթինենը և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության ծրագրի (INL) տնօրեն Ալեքսիս Հաֆթվանին:

16 Январь 2024 - 09:13 AMT
Председатель Антикоррупционного комитета Армении и представители Госдепа США обсудили сотрудничество
Председатель Антикоррупционного комитета РА Сасун Хачатрян принял делегацию, возглавляемую Ричардом Нефью, координатором глобальных антикоррупционных вопросов Государственного департамента США. В состав делегации вошли также: глава Глобальной координационной группы по борьбе с коррупцией Госдепартамента США Кристен Фресонк, заместитель посла США в Армении Чип Лейтинен и директор программы посольства США по борьбе с наркотиками и сотрудничеству правоохранительных органов (INL) Алексис Хафтвани.
Хачатрян представил основные направления и приоритеты деятельности комитета, коснулся достигнутых результатов в борьбе с коррупцией, отметив, что по сравнению с 2022 годом количество дел, рассмотренных в производстве комитета и направленных в суд с обвинительным заключением, в 2023 году увеличилось на 98,8%, число лиц, привлеченных к ответственности, – на 96,5%, что обусловлено повышением эффективности борьбы с коррупцией и ростом раскрытий.
Нефью, который председательствовал на 10-й сессии Конференции государств-членов Конвенции ООН по борьбе с коррупцией, состоявшейся в декабре 2023 года в Атланте, поблагодарил председателя Комитета Сасуна Хачатряна за обеспечение серьезного и высокопоставленного представительства Армении на этой конференции. Он отметил, что уже сейчас должны быть предприняты действенные шаги по реализации резолюций, принятых в ходе конференции по борьбе с коррупцией. Ричард Нефью подчеркнул важность международного сотрудничества в борьбе с коррупцией, учитывая, что коррупция сама по себе является общей проблемой международного уровня, для решения которой требуются совместная воля и усилия.
В ходе встречи также обсуждалась необходимость внедрения новейших информационных технологий и приобретения оборудования с большими техническими возможностями в целях повышения эффективности экспертизы. Американская сторона выразила готовность продолжать содействие наращиванию потенциала Антикоррупционного комитета и повышению профессиональных знаний его сотрудников в рамках Программы сотрудничества посольства США в области борьбы с наркотиками и правоохранительных органов (INL).