Այսօր Օպերայի եւ բալետի ազգային թատրոնում տեղի կունենա Արամ Խաչատուրյանի «Սպարտակ» բալետի երկար սպասված պրեմիերան: Առաջնախաղին ներկա կլինեն Հայաստանի եւ Ռուսաստանի առաջին տիկիններ Ռիտա Սարգսյանն ու Սվետլանա Մեդվեդեւան, որոնք աշխարհահռչակ կոմպոզիտորի բալետն իր հայրենիքում կրկին բեմադրելու գաղափարի հեղինակներն են:
Մեկ տարի առաջ Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը պայմանավորվածություն ձեռք բերեց Մեծ թատրոնի հայտնի պարուսույց Յուրի Գրգորովիչի հետ երեւանյան բեմում «Սպարտակ» բալետի բեմադրության վերաբերյալ: Մեկ տարվա ընթացքում 20 մլն դրամ պետական միջոցների եւ ազգային նախագծին աջակցող բազմաթիվ ընկերությունների աջակցության շնորհիվ, Հայաստանի օպերային թատրոնի բեմում կրկին բեմադրվեց «Սպարտակը»:
«Տարիներ շարունակ աշխատելով մշակույթի ոլորտում, վստահաբար կարող եմ ասել, որ «Սպարտակը» այն եզակի դեպքերից մեկն է, երբ մենք ազգովի ձեռնամուխ եղանք այս նախագծի իրականացմանը»,-հայտարարել է Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը ներկայացումից առաջ կայացած մամլո ասուլիսում: «Մենք երախտապարտ ենք ոչ միայն նրա համար, որ Դուք 3 ամիս անցկացրեցիք Երեւանում եւ բեմադրեցիք բալետը, այլ նաեւ այն բանի համար, որ դուք տասնամյակներ շարունակ բարձր եք պահում Արամ Խաչատուրյանի անունը»,-շնորհակալություն է հայտնել Հ.Պողոսյանը պարուսույցին:
Իր հետաքրքրությունը «Սպարտակ» բալետի հանդեպ Գրիգորովիչը հիմնավորել է Խաչատուրյանի երաժշտության հանդեպ տածած սիրով: Նրա խոսքերով, մինչ Մոսկվա տեղափոխվելը, Լենինգրադում ապագա պարուսույցն արդեն մասնակցել էր «Սպարտակին»` գլադիատորներից մեկի դերում:
«Այս ներկայացումը ծանր էր ինձ համար: Թատրոնի պարողների քանակը բավարար չէր, ներգրավվեցին նաեւ «Բարեկամություն» համույթի պարողները եւ պարարվեստի ուսումնարանի վերջին դասարանների աշակերտները: Գլխավորը, տղամարդկանց պարտիաների կատարողներ չունեինք, ստիպված էին բանակից կանչել ժամկետային ծառայության մեջ գտնվող պարողներին, որոնց թույլատրվեց մասնակցել փորձերին»,-ասել է Գրիգորովիչը:
Գրիգորովիչի «Սպարտակը» բալետի ամենահաջողված տարբերակն է, որն այսօր կատարվում է Մեծ թատրոնի եւ աշխարհի այլ բեմերում: Արամ Խաչատուրյանի հետ Գրիգորովիչի համագործակցության շոնրհիվ 1968թ. Մոսկվայի Մեծ թատրոնի բեմում ստեղծվեց ստեղծագործության նոր երաժշտկան խմբագրությունը, որը առավել համապատասխան էր նոր սցենարին ու ընդհանուր կոպմոզիցիոն կառուցվածքին:
Անցած երեք ամիսների ընթացքում Յուրի Գրիգորովիչը ինտենսիվ աշխատանք է տարել հայ դերասանների հետ: Բալետմայստերը պատմել է, որ խնդիրներ էին առաջանում փորձերի այցելությունների հետ կապված: Նա հաճախ էր լսում, որ դերասանները ստիպված են աշխատել եւ իրենց ապրուստը պետք է վաստակեն: «Կատարված աշխատանքից հետո թատրոնը վերելք ապրեց, սակայն դժվար կլինի գագաթնակետում մնալ, դրա համար հարկավոր է զարգանալ, ընդլայնել թատրոնի խաղացանկը, ինչպես նաեւ բալերոնների համար տարկետում ապահովել բանակից»,-իր կարծիքն է հայտնել Գրիգորովիչն ու հավելել.«Սա գավառական թատրոն չէ, սա մայրաքաղաքի թատրոն է եւ այն պետք է բարձր մակարդակի վրա պահել: Դերասանները դժվար են ապրում, պետք է բարձրացնել նրանց նյութական ապահովվածության մակարդակը: Չէ որ լավագույն դեպքում ամսեկան 2-3 ներկայացում խաղալով, դժվար է պատշաճ մակարդակի վրա պահել թատրոնը»:
Առաջնախաղից հետո «Սպարտակը» կընդգրկվի օպերայի հիմնական խաղացանկում: Վերջին անգամ «Սպարտակն» Երեւանում բեմադրվել էր 1977թ. Վիլեն Գալստյանի կողմից, իսկ առաջին բեմականացումն իրականացրել էր Չանգան 1961 թվականին:

5 Май 2009 - 15:29 AMT
Сегодня в Национальном театре оперы и балета Армении состоится долгожданная премьера балета Арама Хачатуряна «Спартак». Премьеру спектакля в редакции знаменитого балетмейстера Юрия Григоровича почтут своим присутствием первые леди Армении и России Рита Саркисян и Светлана Медведева, которые являются авторами идеи возрождения балета на родине великого композитора.
Год назад Министерство культуры Армении достигла договоренности со знаменитым балетмейстером Большого театра Юрия Григоровича о постановке «Спартака» на ереванской сцене. В течение года при помощи государственной дотации в сумме 20 миллионов драм и множества компаний, согласившихся поддержать национальный проект, на сцене Национального театра оперы и балета Армении поставлен одно из сложнейших произведений – балет «Спартак».
«Работая многие годы в области культуры, с уверенностью могу сказать, что балет «Спартак» – один из единичных случаев, когда мы всей нацией встали за реализацию этого проекта», – заявила министр культуры Армении Асмик Погосян на пресс-конференции перед премьерой спектакля. «Мы вам благодарны не только за то, что вы провели 3 месяца в Ереване и поставили спектакль, но и за то, что в течение десятилетий вы держите на высоте имя Арама Ильича Хачатуряна», – поблагодарила Асмик Погосян балетмейстера.
Свою заинтересованность балетом “Спартак” Григорович обосновал любовью к музыке Арама Хачатуряна. По его словам, до того как переехать в Москву, где в дальнейшем он поставил свою редакцию балета, в Ленинграде будущий хореограф уже имел опыт участия в «Спартаке», выступая в роли одного из гладиаторов.
«Этот спектакль стал трудным для меня. Одной труппы театра не хватало, для этого были задействованы танцоры из ансамбля «Дружба» и учащиеся последних классов хореографического училища. Самое главное, что для мужских партий не хватало танцоров, для чего нам пришлось обратиться в армию – танцоры, проходящие временную военную службу, получили право участвовать в репетициях», – рассказал Григорович.
«Спартак» Григоровича – является самой успешной версией балета, которая сегодня исполняется на сцене «Большого театра» и на многих мировых сценах. Благодаря сотрудничеству Юрия Григоровича с Арамом Хачатуряном в 1968 году на сцене «Большого театра» в Москве была создана новая музыкальная редакция произведения, соответствующая новому сценарию и общему композиционному построению.
Особенность своей постановки Юрий Николаевич находит в построении балета в виде монологов, которые становятся продолжением друг друга.
За прошедшие три месяца Юрий Николаевич проводил интенсивные работы с армянскими артистами, которые не были лишены некоторых трудностей. Хореограф рассказал, что возникали проблемы с постоянным посещением артистов репетиций. Ему часто приходилось слышать в ответ, что им нужно работать и зарабатывать себе на жизнь. «После проведенной работы театр взобрался на гору, однако после этого трудно будет удержаться, для этого необходимо будет продолжать развиваться и увеличивать репертуар театра, а также обеспечить балеронам отсрочку от служения в армии», – свое мнение об армянском театре балета выразил Григорович и добавил: «Это не провинциальный, а столичный театр балета и его нужно держать на высоком уровне. Артистам трудно живется, для этого нужно поднять их материальный уровень. Ведь, имея максимум 2-3 спектакля в месяц, трудно сохранить уровень театра».
После проведения премьеры спектакля «Спартак» войдет в основной репертуар национального театра оперы и балета Армении. В последний раз «Спартак» ставился в Ереване в 1977 году Виленом Галстяном, а первая постановка была проведена Чангой в 1961 году.