18 Հունվար 2024 - 14:22 AMT
Վիվա-ՄՏՍ–ի Viva University («Վիվա Յունիվերսիթի») կրթական ծրագրի նպատակը երկարաժամկետ ներդրում ունենալն է երիտասարդների մասնագիտացման ու զարգացման գործում․ նոր գիտելիքներ և հմտություններ, միջանձնային հարաբերությունների և բիզնես մտածողության ձևավորում, կառավարման հարուստ փորձ և աշխատաշուկայում տեղ գտնելու հնարավորություն:
Հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորն ավելի քան 8 տարի հետևողական է այդ հարցում: Տարբեր բուհերից ընտրված և ծրագրին մասնակցած 22 ուսանող երկու ամսվա ընթացքում կարևոր փորձ է կուտակել վաճառքի ու բաժանորդների սպասարկման ոլորտներում: Ավարտական հավաստագիրը նրանց համար ոչ թե ուղղակի փաստաթուղթ է, այլ լուրջ փորձառության վկայություն և առավելություն՝ որևէ տեղ աշխատելու ցանկության դեպքում:
«Դուք այսօր Վիվա-ՄՏՍ-ից հեռանում եք հարուստ փորձով, որն անկախ ձեր ընտրած մասնագիտությունից՝ կիրառելի է և արժեքավոր: Այն, ինչ հետագայում պետք է բացահայտեիք աստիճանաբար, ստացել եք կարճ ժամանակում: Կարծում եմ՝ հասցրել եք նկատել, որ կարևոր է կառավարել ոչ միայն ժամանակը, թիմն ու գործընթացները, այլև՝ հույզերը: Եվ որ հաջողում է նա, ով համբերատար է և հաղորդակցվելիս կարևորում է հարգանքն ու ընկերության ստանձնած արժեհամակարգը: Շնորհավորում եմ բոլորիդ՝ հավատալով, որ այստեղ ստացածը ձեզ համար ամուր հիմք և օրինակ կլինի հետագայում: Վստահ կարող եմ ասել, որ դասընթացն անցած յուրաքանչյուր ուսանող պատրաստ է աշխատաշուկա մտնելու, նկատելի հաջողությունների հասնելու և բարձր արդյունքներ արձանագրելու: Բարի երթ բոլորիդ: Առիթից օգտվելով՝ շնորհակալություն եմ հայտնում մեր այն աշխատակիցներին, որոնք ջանք չեն խնայել՝ բազմաթիվ կարևոր հմտությունների ձեռքբերման ճանապարհին ձեզ աջակցելու հարցում»,-ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Վաճառքի ու բաժանորդների սպասարկման ոլորտներում ներգրավված ուսանողները Վիվա-ՄՏՍ-ի սպասարկման տարբեր, այդ թվում՝ մարզային կենտրոններում, բացահայտել են գործընկերային հաղորդակցման նրբությունները, ծանոթացել են միջֆունկցիոնալ փոխհարաբերություններին ու հասկացել թիմային աշխատանքի կարևորությունը: Հատկապես կառավարման ֆակուլտետում սովորող ուսանողները համոզված են՝ ղեկավար լինելու և հաջողելու ճանապարհը պետք է սկսել ցածր օղակներից:
Նրանք ձեռք են բերել արդյունավետ հաղորդակցման հմտություններ՝ աշխատակից-ղեկավար, աշխատակից-բաժանորդ, աշխատակից-գործընկեր հարաբերություններում, ուսումնասիրել ընկերության առաջարկած ապրանքատեսակներն ու ծառայությունները և յուրացրել դրանք առաջարկելու ճկունությունն ու մարքեթինգային գործիքները: Փորձով հմտացած երիտասարդներն անհամեմատ ավելի հեշտ կարող են իրենց տեղը գտնել աշխատաշուկայում և լավագույն արդյունք գրանցել մասնագիտական ոլորտում: Ավելին՝ 6 ուսանող արդեն իսկ աշխատանքի է անցել Վիվա-ՄՏՍ-ում:
Նախորդ տարվա ընթացքում մայրաքաղաքում և մարզերում երկամսյա դասընթացների երկու փուլերին մասնակցել է տարբեր բուհերի 44 ուսանող: Առաջին փուլի մասնակիցները մասնագիտացել են ՏՏ (տեղեկատվական տեխնոլոգիաների) և վաճառքի ու բաժանորդների սպասարկման ոլորտներում: Երկրորդ փուլի 22 ուսանող հմտացել է Վիվա-ՄՏՍ-ի սպասարկման կենտրոնների աշխատանքներում։

Новые знания и навыки, межличностные отношения, деловое мышление, богатый опыт управления и возможность позиционировать себя на рынке труда: программа Viva University направлена на специализацию и развитие молодежи. Ведущий оператор связи придерживается этой политики более 8 лет. Очередная группа из 22 студентов из разных университетов за последние 2 месяца получила важный опыт в сфере продаж и обслуживания клиентов. Полученный сертификат для них не просто документ, но и подтверждение полученного опыта и преимущество при трудоустройстве.
«Сегодня вы покидаете Вива-МТС с богатым опытом, который будет актуален и ценен независимо от того, какую профессию вы выберете. За такой короткий срок вы получили то, что должны были раскрыть постепенно. Думаю, вы уже успели заметить, что важно управлять не только своим временем, командой и действиями, но также и эмоциями. И успеха добивается тот, кто терпелив, уважителен и следует принципам системы ценностей компании. Я вас поздравляю и верю, что полученные знания и опыт станут прочной основой и примером для вас. Могу с уверенностью сказать, что каждый студент, окончивший курс, готов выйти на рынок труда и добиться заметных успехов и высоких результатов. Желаю всем счастливого пути. Пользуясь случаем, хочу поблагодарить наших сотрудников, которые неустанно работали, чтобы поддержать вас в приобретении многих важных навыков», — сказал генеральный директор Вива-МТС Армен Аветисян.
Студенты, прошедшие практику в сферах продаж и обслуживания клиентов в различных центрах обслуживания Вива-МТС, в том числе в регионах, ознакомились с тонкостями общения на рабочем месте, кроссфункциональным взаимодействием, поняли важность командной работы. Студенты факультета менеджмента узнали, что для работы на руководящих должностях нужно глубокое понимание процессов на всех уровнях. Они приобрели навыки эффективной коммуникации между сотрудниками и руководителями, сотрудниками и абонентами, коллегами, узнали о продуктах и услугах, предлагаемых компанией, освоили маркетинговые инструменты их продвижения. Имеющие определенный трудовой опыт молодые люди могут быстрее найти работу и добиться лучших результатов в профессиональной сфере. Шестеро студентов уже нашли свои места в Вива-МТС.
В прошлом году 44 студента из разных университетов приняли участие в двух этапах двухмесячных курсов в Ереване и регионах. Участники первого этапа специализировались в сфере ИТ, продаж и обслуживания клиентов. На втором этапе обучения 22 студента прошли практику в различных центрах обслуживания Вива-МТС.
Вива-МТС является лидером в области инноваций и использует все отраслевые разработки на благо рынка мобильной связи страны. Вива-МТС руководствуется стандартами ISO 26000 (международный стандарт социальной ответственности) и ISO/IEC 27001:2013 (система управления информационной безопасностью). Для получения дополнительной информации посетите сайт www.mts.am.