19 Հունվար 2024 - 07:59 AMT
Կոստանյանը Կլաարի ուշադրությունն է հրավիրել Ալիևի ապակառուցողական ու խաղաղության օրակարգից շեղող հայտարարությունների վրա
Փոխարտգործնախարար Վահան Կոստանյանը հունվարի 18–ին Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով Եվրոպական միության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ հանդիպմանը նրա ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի նախագահի վերջին հարցազրույցում հնչած «ապակառուցողական ու խաղաղության օրակարգից շեղող հայտարարությունների վրա», հաղորդում է ԱԳՆ-ն։
Վահան Կոստանյանը շեշտել է, որ ԽՍՀՄ նախկին անդամ պետությունները, այդ թվում՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը, միմյանց սահմանները ճանաչում են 1991թ․ դեկտեմբերի Ալմա-Աթայի հռչակագրի համաձայն, ու սահմանազատման աշխատանքները պետք է իրականացվեն ԽՍՀՄ փլուզման պահին առկա ամենավերջին քարտեզների հիման վրա: Նախարարի տեղակալը նաև ընդգծել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքից Ադրբեջանի զինված ուժերի դուրս բերման հրամայականը։
Վահան Կոստանյանն արձանագրել է, որ Ադրբեջանը խոչընդոտում է տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացին, որի 4 հայտնի սկզբունքները՝ ինքնիշխանություն, իրավազորություն, փոխադարձություն ու հավասարություն, ավելի վաղ արդեն իսկ համաձայնեցվել էին կողմերի միջև:

19 Январь 2024 - 12:12 AMT
Заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян 18 января встретился с делегацией, возглавляемой специальным представителем Европейского союза по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клааром. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
На встречи были обсуждены последние события, касающиеся региональной безопасности и мира. Заместитель министра привлек внимание своих собеседников к деструктивным и отвлекающим от мирной повестки заявлениям, прозвучавшим в последнем интервью президента Азербайджана.
Ваан Костанян подчеркнул, что бывшие государства-члены СССР, в том числе Армения и Азербайджан, признают границы друг друга в соответствии с Алма-Атинской декларацией декабря 1991 года, и работы по делимитации должны проводиться на основе последних карт, имеющихся на момент распада СССР.
Ваан Костанян отметил, что Азербайджан препятствует процессу разблокирования региональных инфраструктур, 4 известных принципа которого – суверенитет, юрисдикция, взаимность и равенство, ранее уже были согласованы сторонами.