25 Հունվար 2024 - 06:29 AMT
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հաստատել է, որ Ադրբեջանը խնդիրներ է տեսնում Հայաստանի Անկախության հռչակագրի մեջ, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Բարձրաձայն էլ իրենք այդ մասին ասել են, այո, իրենք համարել են, որ դա խնդիր է, և իրավական հարցեր են ներկայացրել։ Մենք էլ համապատասխանաբար նույն կերպ խնդրահարույց ենք համարել իրենց մոտ ձևակերպումները», – ասել է նախարարը։
Հայաստանի գործող Սահմանադրության նախաբանում հղում է արվում Անկախության հռչակագրին, որտեղ հիշատակում կա նաև Հայաստանի և Արցախի վերամիավորման մասին։ Հունվարի 23–ի ասուլիսում արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը խոսել էր երկու երկրների սահմանադրություններում առկա իրավական խնդիրներից։
Նա շեշտել է, որ խաղաղության պայմանագրի նախագծում, որը մինչև այս պահը փոխանակվել է Երևանի և Բաքվի միջև, որևէ դրույթ սահմանադրական փոփոխությունների մասին չկա։
«Ընդհանուր խաղաղության գործընթացի համար երկու կողմերն էլ մյուսների դաշտում նկատել են իրավական խնդիրներ և տեղեկացրել են այդ մասին, երկուսն էլ համապատասխանաբար տվել են պարզաբանումներ։ Այդպիսի քննարկումներ դեռ վստահաբար կլինեն», – նշել է Միրզոյանը։
Նա շեշտել է ևս մեկ անգամ, որ Սահմանադրության փոփոխությունը կամ նոր Սահմանադրության մշակումը տարիներ առաջ են դեռ սկսել։
Նա նաև նշել է, որ Սահմանադրությունը ՀՀ ներքին հարաբերությունների կազմակերպման սկզբունքներն է ֆիքսում, բայց կարող է ազդեցություն ունենալ տարածաշրջանային կամ Հայաստան-աշխարհ հարաբերությունների վրա ևս։
«Ես այդ ազդեցությունն ու այդ հարաբերությունը չեմ ժխտում, բայց ուզում եմ ասել, որ այդպիսի պահանջ կամ տեքստ, նախագիծ, ոչինչ չկա խաղաղության պայմանագրում», – վստահեցրել է նա։
Ավելի վաղ Հայաստանի վարչապետն էր հայտարարել, որ Հայաստանը պետք է ունենա նոր Սահմանադրություն, որը երկիրն ավելի մրցունակ ու կենսունակ կդարձնի աշխարհաքաղաքական և ռեգիոնալ նոր պայմաններում:

25 Январь 2024 - 12:28 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян подтверждает, что Азербайджан видит проблемы в Декларации независимости Армении.
«Они озвучили это, сочли это проблемой и представили юридические вопросы. Соответственно, мы сочли проблематичными их формулировки», – заявил министр радио «Азатутюн».
В преамбуле действующей Конституции Армении упоминается Декларация независимости, где говорится о воссоединении Армении и Арцаха.
По словам Мирзояна, в проекте мирного соглашения, которым до сих пор обменивались между собой Ереван и Баку, не предусмотрены конституционные изменения.
«Что касается мирного процесса, обе стороны заметили правовые проблемы друг у друга и сообщили об этом, обе дали соответствующие разъяснения. Такие обсуждения обязательно будут», – сказал Мирзоян, еще раз подчеркнув, что внесение изменений в Конституцию или разработка новой Конституции начались много лет назад.
Он также отметил, что Конституция фиксирует принципы организации внутренних отношений Республики Армения, но может оказать влияние и на региональные отношения или отношения Армении с миром.
«Я не отрицаю этого влияния и этой связи, но хочу сказать, что в мирном соглашении нет такого требования», – заверил он.
19 января премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Армении нужна новая Конституция, которая сделает страну более конкурентоспособной и жизнеспособной в новых геополитических условиях.