Հայաստանը պաշտոնապես միացել է Հաագայի Միջազգային քրեական դատարանին՝ փետրվարի 1–ից Հռոմի ստատուտին միանալու որոշումն ուժի մեջ է մտել։
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանն ասել է, որ ՄՔԴ–ին միանալը Հայաստանին հնարավորություն կտա կանխել ռազմական հանցագործությունները և որ առաջին հերթին դա վերաբերում է Ադրբեջանին, գրում է Deutsche Welle-ն։
Հայաստանի խորհրդարանը Հռոմի կանոնադրությունը վավերացրել էր 2023 թվականի հոկտեմբերի 3-ին։
Հայաստանի կողմից Հռոմի ստատուտի վավերացումն առաջացրել էր ռուսական կողմի դժգոհությունը, քանի որ Միջազգային քրեական դատարանը 2023–ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ձերբակալելու միջազգային օրդեր էր տվել, ինչը ենթադրում է, որ Հռոմի ստատուտը վավերացրած երկրները պետք է ձերբակալեն ՌԴ նախագահին, եթե նա այցելի այդ երկրներ։ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն նույնիսկ բողոքի նոտա էր հղել՝ Հայաստանի կառավարության կողմից Հռոմի ստատուտը ԱԺ-ի վավերացմանն ուղարկելու առնչությամբ։ Հայաստանի տարբեր պաշտոնյաները հայտարարել են, որ Հռոմի ստատուտին միանալու որոշումը կայացվել է, քանի որ դրանով Ադրբեջանին ռազմական հանցագործությունների համար պատասխանատվության ենթարկելու հնարավորություն են տեսնում։

Армения официально присоединилась к Международному уголовному суду в Гааге.
«Римский статут МУС 1 февраля вступил в силу в Армении», – сообщил представитель премьер-министра по международным правовым вопросам Егише Кирокосян.
«Присоединение к МУС дает Армении возможность предотвращать военные преступления и преступления против человечности на своей земле», – сказал Киракосян. По его словам, это в первую очередь касается Азербайджана.
Парламент Армении ратифицировал Римский статут 3 октября 2023 года.
В ноябре 2023 года Международный уголовный суд объявил, что Римский статут для Армении вступит в силу с 1 февраля 2024 года.
Ратификация Арменией Римского статута вызвала недовольство российской стороны, поскольку Международный уголовный суд в 2023 году выдал международный ордер на арест президента России Владимира Путина, что подразумевает, что страны, ратифицировавшие Римский статут, должны будут арестовать президента России при посещении этих стран. МИД России даже направил ноту в связи с отправкой правительством Армении Римского статута на ратификацию в Национальное собрание. В свою очередь премьер Армении Никол Пашинян многократно отмечал, что действия Армении не направлены против Москвы.