Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է, որ Հայաստանը ոչ մի երկրից տարածքային ոչ մի պահանջ չունի։
«Հայաստանի Հանրապետությունը որևէ երկրի նկատմամբ որևէ նկրտում չունի, որևէ տարածքային պահանջ չունի և, բնականաբար, մեր զինված ուժերի նպատակը և առաքելությունը ՀՀ ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելն է»,–ասել է նա։
Նա հավելել է, որ այն կոցեպտն է դրված բանակի հիմքում։
Նա նշել է, որ զորակոչի մասով մտահոգիչ խնդիրներ կան, շատերը փորձում են խուսափել։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ավելի վաղ Հանրային ռադիոյին տված հարցազրույցում ասել էր, որ բանակը պետք է ուժեղացնել տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունն ու անկախությունը պաշտպանելու նպատակով։ Նա հավելել է, որ «եթե դու ուժեղ և մարտունակ բանակ ունես լեգիտիմ նպատակներ իրագործելու համար, ոչ ոք չի կարող ասել՝ ինչու ես քո բանակն ուժեղացնում»։ Նա նշել էր նաև, որ «բանակի բանձևը պատմական արդարությունը վերականգնելը չպիտի լինի, այլ երկրի անվտանգությունը պաշտպանելը»։

Республика Армения не имеет территориальных претензий ни к одной стране. Об этом в эфире Общественного телевидения заявил министр обороны Армении Сурен Папикян.
«Республика Армения не имеет никаких притязаний к какой-либо стране, не имеет никаких территориальных претензий и, естественно, целью и миссией наших Вооруженных Сил является защита суверенитета и территориальной целостности Республики Армения. И это концепция, которая лежит в основе нашей армии», – заявил Папикян.
Таким образом, глава оборонного ведомства по сути повторил высказанную в эфире Общественного радио мысль премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что «миссией армии не должно быть восстановление исторической справедливости, а защита безопасности страны».