ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն Ազգային ժոզղովում, անդրադառնալով «Հայոց պատմություն» առարկան «Հայաստանի պատմություն» վերանվանելու քննարկումներին, ասել է, որ մենք ապրում ենք Հայաստանի Հանրապետությունում և դպրոցներում պետք է անցեն Հայաստանի պատմությունը։
Նա անհեթեթ է համարել այն դիտարկումները, թե Հայաստանի պատմություն կոչելով՝ առարկայից դուրս է մնալու այն բովանդակությունը, որը կազմում է մեր պատմության մասը՝ բովանդակությունը նույնն է՝ անկախ անվանումից, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նախարարը նշել է, որ այս հարցն արդեն մի քանի անգամ քննարկվել է մասնագիտական շրջանակների հետ. ակադեմիական որոշ շրջանակներ հարցին անդրադարաձել էին անկախությունից հետո, երբ որ ընդհանրապես առարկայի վերաիմաստավորման խնդիր են դրել, այնուհետև ավելի լայն քննարվել է, երբ հանրակրթության պետական չափորոշիչն էր նոր քննարկվում։
«Անվանումն այն մեթոդաբանական դիտանկյունն է, որով մենք մոտենում են պատմության ուսուցանմանը։ Ամեն երկրում պատմության ուսուցանումն առաջին հերթին այդ պետության երկրի քաղաքացիների ձևավորման գործընթաց է և առաջնահերթ է, որպեսզի պատմության ուսուցանումը կազմակերպվի և կառուցվի պետության առանցքի շուրջ՝ անկախ նրանից, այդ ժամանակահատվածներում պետությունը եղել է, թե չի եղել»,- ասել է Անդրեասյանը։
Նա նշել է, որ ժամանակը կարճ է, այլապես կարող էր կոնկրետ օրինակներով ցույց տալ այսօրվա մեր դասագրքերի խնդիրները, «որոնք հենց պետական մտածողության բացակայություն են սերմանում մեր աշակերտների մոտ և այն լուծումները, որոնք կունենանք նոր տարբերակի պարագայում»։
Փետրվարի 6–ին իրավական ակտերի միասնական հարթակում ավարտվում է «Հայոց պատմությունը» «Հայաստանի» պատմությամբ փոխարինելու որոշման վերաբերյալ հանրային քննարկումը: Պատմաբաններից շատերը դեմ են արտահայտվել նախագծին։

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян объяснила необходимость переименования предмета «История армянского народа» в «Историю Армении» рядом факторов, связанных с формированием государственной идентичности.
В своем выступлении в парламенте она подчеркнула, что это изменение не отразится на содержании учебного предмета, а лишь помогает более четко сформулировать его цель, пишет Sputnik Армения.
Также министр выразила обеспокоенность тем, что некоторые учебники, на ее взгляд, не способствуют процессу формирования среди учащихся государственного мышления. По ее мнению, преподавание истории должно строиться вокруг идеи государственной идентичности, и изменение названия предмета может помочь укрепить этот подход.
По ее словам, этот вопрос возник не сегодня и многократно обсуждался в профессиональных кругах.
«Я пришла к выводу, что название предмета – это не вопрос профессиональной сферы. Преподаваемый предмет должен иметь конкретную цель… Мы живем в Республике Армения и в школах РА должны проходить историю Армении», – сказала Андреасян.
Ранее Министерство образования, науки, культуры и спорта заявило, что намерено изменить название школьного предмета «История армянского народа» на «Историю Армении». Эта инициатива вызвала резкую критику в обществе.