2027–ի Ֆրանկոֆոնիայի մարզամշակութային խաղերը կանցկացվեն Երևանում։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը։
«Ֆրանկոֆոնիայի մշտական խորհուրդը միաձայն որոշում է կայացրել 2027 թվականի Ֆրանկոֆոնիայի մարզամշակութային խաղերի անցկացման իրավունքը շնորհել Երևանին:
Հայաստանի մայրաքաղաքում սպասվում է ավելի քան 50 պատվիրակություն, մոտ 4000 մասնակից: Բոլորիս ուժ այս աննախադեպ ծավալի մրցումը մեր երկրում պատվով ընդունելու համար»,–ասվում է գրառման մեջ։
ՀՀ ԱԳՆ-ն արձագանքել է այդ որոշմանը՝ դա համարելով մեծ պատիվ։
«Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության մշտական խորհուրդը միաձայն հաստատել է Հայաստանի թեկնածությունը 2027թ. ՀՀ-ում հյուրընկալել Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ խաղերը: Մեծ պատիվ է Հայաստանի համար ընտրվել՝ որպես այս հեղինակավոր սպորտային ու մշակութային միջոցառումը հյուրընկալող երկիր»,- ասվում է ԱԳՆ տարածած հաղորդագրության մեջ:

9 Февраль 2024 - 09:45 AMT
Постоянный совет Франкофонии единогласно принял решение предоставить Еревану право на проведение Спортивно-культурных игр Франкофонии 2027 года. Об этом сообщает пресс-служба аппарата премьер-министра Армении.
Ожидается, что для участия в Играх в столицу Армении прибудут более 50 делегаций, около 4000 участников.
14 декабря 2023 года Араик Арутюнян в Париже провел встречу с исполнительным директором Международной организации Франкофонии (МОФ) Кэролайн Сент-Илер и обсудил вопросы проведения Игр Франкофонии 2027 года. Возглавляемая руководителем аппарата премьер-министра делегация 15 декабря приняла участие в заседании Организационного совета Международного комитета Игр Франкофонии, в ходе которого была обсуждена заявка Армении на проведение Игр.