Եվրոպական շրջագայությունների շրջանակներում Երեւանում մայիսի 22-ին ելույթ կունենա Jethro Tull լեգենդար ռոք-խումբը: Հայ երկրպագուները եւ բրիտանական խմբի արվեստը գնահատողներն առաջիկա համերգին կարող են ներկա գտնվել Կարեն Դեմիրճյանի անվան ՄՀՀ-ում: Ավելի քան երկու ժամ Յան Անդերսոնի գլխավորած խումբը կկատարի իր ինչպես հին, այնպես էլ նոր ստեղծագործությունները:
«Լինելով աշխարհահռչակ` Jethro Tull-ի երաժիշտները չափազանց համեստ դուրս եկան, եւ ի տարբերություն Scorpions խմբի, չպահանջեցին վերջին արտադրության յոթ լիմուզիններ»,- այդ մասին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հաղորդել է Վարդան Գրիգորյանը` «Vibrographus» ընկերության ղեկավարը, որը զբաղվում է համերգի կազմակերպմամբ:
Jethro Tull-ի երաժշտությունը, որի այցեքարտն է դարձել ֆլեյտայի օգտագործման գերակայությունը, իրենից ներկայացնում է բլյուզի, ֆոլկ-ռոքի խառնուրդ, նկատելի է նաեւ ջազի ազդեցությունը: Jethro Tull-ը երեւան է եկել 1963-ին Joghn Evan Band եւ McGregor’s Engine խմբերի միավորման արդյունքում: 40 տարվա գործունեության ընթացքում Jethro Tull-ը թողարկել է շուրջ 40 ալբոմներ եւ վաճառել ավելի քան 600 մլն սկավառակների օրինակներ:
Համերգի կազմակերպիչների խոսքերով, տվյալ պահին բանակցություններ են վարվում Deep Purple-ի, Փոլ Մաքքարթնիի, ինչպես նաեւ ռուսական ԴԴՏ եւ Մաշինա Վրեմենի խմբերի հետ նրանց համերգացանկում Երեւանը ներգրավելու համար:

6 Май 2009 - 13:12 AMT
В рамках европейского турне в Ереване 22 мая выступит легендарная рок-группа Jethro Tull. Армянские фанаты и просто ценители творчества британской группы смогут присутствовать на предстоящем концерте в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демиртчяна. На протяжении более двух часов группа, которую возглавляет Ян Андерсон, планирует исполнить как свои старые, так и новые произведения.
«Будучи мировыми знаменитостями, музыканты Jethro Tull оказались на редкость скромными, и в отличие от Scorpions не потребовали семь лимузинов последней марки», – об этом на прошедшей пресс-конференции сообщил Вардан Григорян, глава компании «Vibrographus», занимающейся организацией концерта.
Музыка рок-группы Jethro Tull, чьей визитной карточкой стало доминирующее использование флейты, представляет собой смесь блюза, фольк-рока, заметно также влияние джаза. Jethro Tull появилась на свет в 1963 году в результате слияния групп Joghn Evan BAnd и McGregor’s Engine. За 40 лет существования Jethro Tull выпустила около 40 альбомов и продала более 60 миллионов экземпляров пластинок.
По словам организаторов концерта, на данный момент ведутся переговоры с Deep Purple, Полом Маккартни, а также с российскими группами ДДТ и Машина Времени для внесения Ереван в их концертный график.