14 February 2024 - 07:13 AMT
Եվրամիության բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը, անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանի միջադեպին, ասել է, որ Ադրբեջանն անհամաչափ գործողություններ է ձեռնարկել սահմանին։
«Հայաստանի կողմից ադրբեջանցի զինվորի ուղղությամբ կրակոցը ցավալի էր, բայց, կարծես, Ադրբեջանի արձագանքն էլ դրան անհամաչափ էր, այն անտեսեց Հայաստանի պաշտպանության նախարարության հայտարարությունը, որ այդ միջադեպը կհետաքննվեր Հայաստանի կողմից», – ասել է Բորելը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Խոսելով երկկողմ օրակարգից՝ Բորելը հայտարարել է, որ Երևանի ու Բրյուսելի հարաբերություններն այս պահին ավելի ամուր են, քան՝ երբևէ, և կողմերը հետաքրքրված են՝ առաջ շարժվելու ավելի հավակնոտ օրակարգով, ինչի մասին նաև Հայաստանի վարչապետն էր հայտարարել անցած տարի Եվրոպական խորհրդարանում։
Սկսվելու են աշխատանքներ «համագործակցության նոր, ավելի հավակնոտ օրակարգի վրա»։
«Այս համատեքստում այսօր մենք որոշեցինք սկսել աշխատանքներ համագործակցության նոր, ավելի հավակնոտ օրակարգի վրա։ Այս որոշումը մեզ դրդում է երկկողմ փոխադարձ հետաքրքրությունների շրջանակում մեր հարաբերություններում հասնել ռազմավարական փուլի։ Մենք կապահովենք ավելի հստակ ճանապարհային քարտեզ ու տեսլական առաջ շարժվելու համար։ Ապագան սկսվում է այսօր», – ասել է Բորելը:
Եվրամիության արտաքին քաղաքականության պատասխանատուն նաև շնորհավորել է հայկական կողմին Հռոմի ստատուտին միանալու կապակցությամբ։

14 Февраль 2024 - 11:54 AMT
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель коснулся очередной агрессии Азербайджана против Армении, в результате которой с армянской стороны есть 4 жертвы и раненый.
Боррель сначала напомнил об распространенном 12 февраля сообщении Минобороны Азербайджана о том, что в результате выстрела со стороны армянских вооруженных сил предположительно был ранен солдат, а затем подчеркнул, что реакция Азербайджана не была пропорциональной.
«Это еще раз показывает необходимость и срочность установления дистанции между противоборствующими силами. Это то, чего Европейский союз требует уже долгое время. Я подтверждаю полную приверженность Европейского союза поддержке устойчивого мира, основанного на признании суверенитета, нерушимости границ и территориальной целостности», – заявил Боррель.
Утром 13 февраля в результате очередной провокации и применения силы вооруженными силами Азербайджана в районе населенного пункта Неркин Ханд укрупненной общины Капан Сюникской области Республики Армения с армянской стороны погибли 4 человека, 1 получил ранение. Все погибшие в Неркин Ханде в результате обстрела ВС Азербайджана – члены Союза добровольцев «Еркрапа».