Արաբական Միացյալ Էմիրություններ այցի շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Համաշխարհային կառավարական գագաթնաժողովի շրջանակում ԱՄԷ–ում գտնվող Վրաստանի խորհրդարանի մշակույթի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլիսո Բոլկվաձեի հետ հանդիպմանը քննարկել է համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը։
Նշվել է, որ 2024 թ. մայիսին Երևանում նախատեսվում է ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի մշտական հանձնաժողովի և Վրաստանի խորհրդարանի մշակույթի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որի ընթացքում նախատեսվում է նաև կազմակերպել համերգային ծրագիր «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում` Բոլկվաձեի կատարմամբ։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Ս.Փարաջանովի հոբելյանի շրջանակում կինոյի ոլորտում համատեղ կինոփառատոն կազմակերպելու հարցին։ Նշվել է, որ կինոյի ոլորտը ակտիվ զարգացում է ապրում երկու երկրներում։ Կողմերը փոխանակել են տեղեկություններ իրենց երկրներում մշակույթի և մշակութային կրթության ոլորտներում ընթացող բարեփոխումների մասին։
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ մշակութային կրթությունն առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում ՀՀ մշակույթի պահպանության, զարգացման և հանրահռչակման 2023-2027 թթ. ռազմավարությունում։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աշխատանքներ տանել համապատասխան կապեր ստեղծելու և փորձի փոխանակման ուղղությամբ։

14 Февраль 2024 - 08:59 AMT
В рамках визита в Объединенные Арабские Эмираты министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян провела двустороннюю встречу с председателем постоянной комиссии парламента Грузии по культуре Элисо Болквадзе. Об этом сообщает пресс-служба МОНКС.
В ходе встречи стороны обсудили возможность реализации совместных проектов. Было отмечено, что в мае 2024 года в Ереване пройдет совместное заседание Постоянной комиссии НС Армении по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта и Постоянной комиссии парламента Грузии по культуре, в ходе которого в концертном зале «Арам Хачатурян» также планируется организовать концертную программу с участием Болквадзе.
В контексте юбилея Сергея Параджанова был также затронут вопрос организации совместного кинофестиваля. Было отмечено, что в обеих странах активно развивается киноиндустрия. Стороны обменялись информацией о проводимых реформах в сфере культуры и культурного образования в своих странах.
Андреасян отметила, что культурное образование занимает особое место в Стратегии сохранения, развития и популяризации культуры на 2023-2027 годы. Достигнута договоренность о проведении работы в направлении создания соответствующих контактов и обмена опытом.