23 Փետրվար 2024 - 06:58 AMT
Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիեն Լըկորնյուն Հայաստանում է։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
«Իմ հրավերով փետրվարի 22-ին պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետություն է ժամանել Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիեն Լըկորնյուի գլխավորած պատվիրակությունը»,–ասվում է գրառամն մեջ։
Փետրվարի 23–ին ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել Սեբաստիեն Լըկորնյուի դիմավորման հանդիսավոր արարողությունը՝ պատվո պահակախմբի և զինվորական նվագախմբի մասնակցությամբ։ Հնչել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի պետական օրհներգերը։
Պապիկյանն ուղեկցում էր փետրվարի 21-22–ին աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։
Le Figaro-ն գրել էր, որ Ֆրանսիան փետրվարի 22-ին Հայաստան կառաքի պաշտպանական սպառազինության խմբաքանակ։ Սպառազինությունը ներառում է Thalès ընկերության Ground Master (GM 200) երեք ռադար, որոնք հնարավորություն կտան 250 կիլոմետր հեռավորության վրա հայտնաբերել հակառակորդի ինքնաթիռները, ինչպես նաև գիշերային տեսողության սարքեր, հեռադիտակներ։
Նշվում է նաև, որ պաշտպանության ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ կողմերի միջև ստորագրված համաձայնագրով նախատեսվում է, որ Ֆրանսիայի բանակն այս տարի լեռնային մարտական պատրաստության 3 դասընթաց կկազմակերպի հայերի համար։

23 Февраль 2024 - 09:54 AMT
Министра вооруженных сил Франции прибыл в Армению с официальным визитом: Его принял глава Минобороны РА
23 февраля министр обороны Республики Армения Сурен Папикян принял министра вооруженных сил Франции Себастьяна Лекорню, прибывшего в Армению с официальным визитом. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
В административном комплексе Минобороны состоялась торжественная церемония встречи Себастьяна Лекорню с участием почетного караула и военного оркестра.
Прозвучали государственные гимны Армении и Франции.
Ранее Politico сообщил, что в Армению прибудет министр вооруженных сил Франции Себастьян Лекорню с представителями ряда ведущих оборонных компаний: MBDA, Nexter, Safran, Thales, Arquus.
Согласно данным Le Figaro, Франция поставит Армении три радара Ground Master (GM 200) компании Thalès, которые позволяют обнаруживать самолеты противника на расстоянии 250 километров, а также приборы ночного видения, бинокли.