28 Փետրվար 2024 - 08:40 AMT
Փետրվարի 28-ին՝ ժամը 05:15-ի սահմաններում, Սյունիքի Տեղ համայնքի սահմանային հատվածում հայ-ադրբեջանական շփման գիծը հատել է ադրբեջանցի զինծառայող` զինված ԱԿՄ տիպի ինքնաձիգով ու 1 պահատուփով:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ԱԱԾ-ն, վերջինս վնասազերծվել է ՊՆ զինծառայողների կողմից: Դեպքի կապակցությամբ ՀՀ քննչական կոմիտեում նախաձեռնվել է քրվարույթ ՔՕ համապատասխան հոդվածներով: Նախաքննությունը շարունակվում է:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի ՊՆ-ն հաղորդագրություն էր տարածել՝ նշելով, որ փետրվարի 28-ի առավոտյան «ադրբեջանական բանակի զինծառայող Ռուսլան Փանախովը Լաչինի շրջանում ծառայողական դիրքերի միջև տեղաշարժվելիս մոլորվել է եղանակային վատ պայմանների պատճառով»։

28 февраля около 05:15 военнослужащий ВС Азербайджана, вооруженный автоматом АКМ и 1 обоймой, пересек линию соприкосновения между Арменией и Азербайджаном на пограничном участке общины Тех Сюникской области. Об этом сообщает Служба национальной безопасности Республики Армения.
Отмечается, что военнослужащий ВС Азербайджана был обезврежен военнослужащими министерства обороны Армении.
В связи с инцидентом в Следственном комитете РА возбуждено уголовное производство по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. Предварительное следствие продолжается.