7 Մայիս 2009 - 11:49 AMT
Մայիսի 7-ին Երեւանում բացվեց Թրաֆիկինգի դեմ պայքարի աջակցության եւ ռեսուրս կենտրոն: ՀՀ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունում Կենտրոնի բացման արարողությանը ԵԱՀԿ հատուկ ներկայացուցիչ եւ Մարդկանց վաճառքի դեմ պայքարի համակարգող Էվա Բյեդեն հայտարարեց, որ ուրախ է Հայաստանում Թրաֆիկինգի դեմ պայքարի աջակցության եւ ռեսուրս կենտրոնի բացմանը, որի հիմնական նպատակն է տեսնում ԵԱՀԿ եւ ՀՀ համագործակցության զարգացման մեջ:
Թրաֆիկինգի դեմ պայքարի աջակցության եւ ռեսուրս կենտրոնը ստեղծվել է Գերմանիայի, Ֆրանսիայի եւ Շվեդիայի աջակցությամբ: Թրաֆիկինգի դեմ պայքարի աշխատանքի մեջ ներգրավված են` ծրագրի ղեկավար, ծրագրի ղեկավարի օգնական, սոցիալական հարցերով մասնագետ եւ փաստաբան: Այս ծրագիրը նախատեսվում է ավարտել մինչեւ 2010թ. օգոստոսը: Ծրագրի ավարտից հետո Թրաֆիկինգի դեմ պայքարի աջակցության եւ ռեսուրս կենտրոնն ինտեգրվելու է ՀՀ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության կառույցի մեջ:
Կենտրրոնի ստեղծման մասին փոխըմբռնման մասին Հուշագիրը ստորագրվել էր 2008թ. նոյեմբերի 4-ին: Կենտրոնի հիմնական նպատակն աջակցությունն է թրաֆիկինգի դեմ պայքարում կարեւոր դեր խաղացող կառույցներին թրաֆիկինգի զոհերի պաշտպանության ֆունկցիոնալ մեխանիզմի ստեղծման գործում: Կենտրոնը մտադիր է հասարակական կազմակերպությունների, սոցիալական ծառայությունների, իրավապաշտպան մարմինների համար կազմակերպել ուսուցումներ, որոնց ընթացքում համապատասխան նախապատրաստական աշխատանք կանցկացվի տեղական եւ միջազգային փորձագետների մասնակցությամբ: Դրանից բացի կկազմակերպվեն նաեւ թրաֆիկինգի ռիսկերի եւ սպառնալիքների մասին բնակչության տեղեկացվածության բարձրացման միջոցառումներ:

7 мая в Ереване открылся Центр помощи жертвам траффикинга. В ходе церемонии открытия Центра в Министерстве труда и по социальным вопросам РА специальный представитель ОБСЕ и Координатор по борьбе с торговлей людьми Эва Бьеде заявила, что рада созданию в Армении Центра помощи жертвам траффикинга, основную цель которого видит в развитии сотрудничества ОБСЕ и РА.
Центр помощи жертвам траффикинга был создан при поддержке Германии, Франции и Швеции. В работе по борьбе с траффикингом задействованы: руководитель программы, помощник руководителя программы, специалист по социальным вопросам и юрист. Данную программу планируют завершить до августа 2010 года. После завершения программы Центр помощи жертвам траффикинга будет интегрирован в структуру Министерства труда и по социальным вопросам Армении.
Меморандум о взаимопонимании о создании Центра был подписан 4 ноября 2008 года. Основной целью Центра является содействие играющим важную роль в борьбе с траффикингом структурам в создании функционального механизма защиты жертв траффикинга. Центр намерен проводить для представителей общественных организаций, социальных служб, правоохранительных органов тренинги, в ходе которых будет проводиться соответствующая подготовительная работа с участием местных и международных экспертов. Помимо этого будут проведены мероприятия по повышению информированности населения о рисках и угрозе траффикинга.