13 Մարտ 2024 - 09:58 AMT
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Լուիս Բոնոն մարտի 13-ին Երևանում տեղի ունեցած հանդիպմանը քննարկել են Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին վերաբերող հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին: Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել վերջին զարգացումներն՝ ընդգծելով ՀՀ դիրքորոշումներն առանցքային հարցերի շուրջ:
Մասնավորապես, շեշտվել է 1991թ. Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչմանը հավատարմության և սահմանազատման հետագա գործընթացն Ալմաթիի հռչակագրի, ամուր իրավական հիմքեր ունեցող քարտեզների հիման վրա իրականացնելու կարևորությունը: Տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման համատեքստում նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է գործընթացը հանրաճանաչ սկզբունքների՝ ինքնիշխանության, իրավազորության, փոխադարձության ու հավասարության հիման վրա կյանքի կոչելու հարցում ՀՀ հետևողական մոտեցումը:
Արարատ Միրզոյանը և Լուիս Բոնոն մտքեր են փոխանակել նաև ՀՀ-ԱՄՆ երկկողմ քաղաքական երկխոսության օրակարգի, առաջիկա միջոցառումների և գործընկերության հետագա զարգացման հարցերի շուրջ:

13 Март 2024 - 11:10 AMT
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 13 марта принял старшего советника Госдепа США по переговорам на Кавказе Луиса Боно.Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Отмечается, что собеседники обсудили вопросы, касающиеся ситуации безопасности на Южном Кавказе.
Стороны коснулись процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, в том числе обсуждений по мирному договору. Мирзоян представил собеседнику последние развития, подтвердив позиции Армении по ключевым вопросам. Была подчеркнута важность процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, в том числе и обсуждений по мирному договору.
Мирзоян представил собеседнику последние развития, подчеркнув приверженность Армении взаимному признанию территориальной целостности и дальнейшему процессу делимитации на основе Алма-Атинской декларации и карт, имеющих правовую основу. В контексте разблокирования региональных коммуникаций министр Мирзоян подтвердил последовательный подход Армении к реализации процесса на основе общих принципов суверенитета, юрисдикции, взаимности и равенства.
Арарат Мирзоян и Луис Боно также обменялись мнениями по повестке двустороннего политического диалога между Арменией и США, предстоящих мероприятий и дальнейшего развития партнерства.