7 Մայիս 2009 - 13:48 AMT
Մայիսի 8-ին Երեւանում մեկնարկում է Կարմիր խաչի եւ Կարմիր կիսալուսնի Միջազգային շարժում հումանիտար ցանցի «Մեր աշխարհը` ձեր քայլը» ծրագիրը: Ակցիայի նպատակն է` բարձրացնել մարդկանց տեղեկացվածության մակարդակը աշխարհում իրադրության մասին, այն մասին, թե ինչպես նրանք կարող են օգնել միմյանց:
Ծրագրի շրջանակներում կացնկացվեն մի քանի միջոցառումներ` նվիրված Կարմիր խաչի գաղափարի եւ Սոլֆերինոյի ճակատամարտի 150-ամյակին, Ժնեւյան կոնվենցիաների 60-ամյակին եւ Կարմիր խաչի ու Կարմիր կիսալուսնի Միջազգային դաշնության 90-ամյակին: Ծրագիրը մեկնարկում է Երեւանի կենտրոնական փողոցներով երթով դեպի Պետական կոնսերվատորիայի մերձակա այգին, որտեղ կկայանա լուսանկարների ցուցահանդես, որոնցում Կարմիր խաչի գործունեությունն է լուսաբանված: Կկայանա նաեւ պատանի երաժիշտների մասնակցությամբ համերգ:
Նույն այդ ծրագրի շրջանակներում այդ հրատարակվել է Անրի Դյունանի` «Կարմիր խաչի» հիմնադրի «Հիշողություններ Սոլֆերինոյի մասին» գրքի հայերեն թարգմանությունը:
«Մենք կոլեկտիվ պատասխանատվություն ենք կրում մեր աշխարհի բարելավման համար: Յուրաքանչյուրը կարող է իր ավանդը ներդնել համընդհանուր բարի գործի մեջ»,- ծրագրի իրականացման մեկնարկին նվիրված մամլո ասուլիսին հայտնել է Հայաստանում Կարմիր խաչի ու Կարմիր կիսալուսնի Միջազգային դաշնության գրասենյակի նախագահ Սուսաննա Հարությունյանը:
Մամլո ասուլիսին կայացել է «Մեկ գաղափարի պատմություն» ֆիլմի ցուցադրությունը, որը պատմում է «Կարմիր խաչի» հիմնադրման մասին:

8-го мая в Ереване стартует программа гуманитарной сети Международное движение Красного креста и Красного полумесяца “Наш мир: Ваш шаг”. Целью акции является повышение уровня информированности людей о ситуации в мире, о том, как они сами могут помочь друг другу.
В рамках программы будут проведены несколько мероприятий, посвященные 150-летию идеи Красного креста и Битвы при Сольферино, 60-летию Женевских конвенций и 90-летию международной федерации Красного креста и Красного полумесяца. Программа стартуем шествие по центральным улицам Еревана к парку около Государственной консерватории, где состоится выставка фотографий, на которых запечетлена деятельность Красного креста. Также состоится концерт с участием юных музыкантов.
В рамках этой же программы уже издан армянский перевод книги “Воспоминания о Сольферино” Анри Дюнана – основателя “Красного креста”.
“Мы несем коллективную ответственность за улучшение нашего мира. Каждый может внести свой вклад во всеобщее дело добра”,- заявила на пресс-конференции, посвященной началу реализации программы, председатель офиса Международной федерации компании Красного креста и Красного полумесяца в Армении Сусана Арутюнян.
На пресс-конференции состоялся показ фильма “История одной идеи”, рассказывающего об истории основания “Красного креста”.