«Յակով Զարոբյանի կյանքն ու գործունեությունը լիարժեք պատկերացում են տալիս այն մասին, թե ինչպես կարելի է եւ պետք է կառավարել երկիրը»,- նշել է Ռուս-հայկական համալսարանի (ՌՀՀ) ռեկտոր Արմեն Դարբինյանը Նիկիտա Զարոբյանի «Յակով Զարոբյանը եւ նրա դարաշրջանը» գրքի շնորհանդեսի ժամանակ, որը տեղի է ունեցել այսօր ՌՀՀ-ում:
Բազմաթիվ ներկաների շարքում կային մարդիկ, ովքեր աշխատել են Յակով Զարոբյանի հետ` Սերգեյ Համբարձումյան, Լյուդվիգ Ղարիբջանյան եւ ուրիշներ:
«Ինտերնացիոնալ մտքի ազգայնական` այդպես էին խոսում Յակով Նիկիտովիչի մասին: Զարոբյանը համարձակություն եւ վճռականություն ուներ դիմակայելու կոմունիստական վարչակարգին եւ հայտարարելու, որ բանակը չի ուղղորդի սեփական ժողովրդի դեմ, երբ գրգռված ամբոխն անկառավարելի դարձավ Հայոց ցեղասպանության 50-ամյակի տարելիցին նվիրված արարողության ժամանակ, որի անցկացմանը հասել էր Յակով Զարոբյանն անձամբ»,- ընդգծել է ակադեմիկոս Սերգեյ Համբարձումյանը:
Իր գրքում Յակով Զարոբյանի որդին նկարագրել է Հայաստանի ԿԿ Կոմկուսի առաջին քարտուղարի գործունեությունը 1960-1966 թթ.:
«Յակով Զարոբյանը եւ նրա դարաշրջանը» գիրքը հիմնված է 140 փաստագրական աղբյուրների վրա, որոնց վրա Նիկիտա Զարոբյանն աշխատել է 4 ամիսների ընթացքում, ինչպես նաեւ սեփական հիշողությունների վրա: Շնորհանդեսի երկրորդ մասում տեղի ունեցավ համերգ:
Յակով Զարոբյանի (1908-1980) շնորհիվ գտնվել է Սեւանի կարեւորագույն հիմնահարցի լուծումը, ստեղծվել է ԵրՆԻԻՄՄ-ը, ամրապնդվել են կապերը սփյուռքի հետ, վերջապես, լուծվել է հարցերի համալիր, որոնք կապված են եղել Հայոց ցեղասպանության եւ նրա 50-ամյակի հետ:

7 Май 2009 - 14:59 AMT
“Жизнь и деятельность Якова Заробяна дают полноценное представление о том, как можно и нужно править страной”, – отметил ректор Российско-армянского (РАУ) университета Армен Дарбинян на презентации книги Никиты Заробяна «Яков Заробян и его эпоха», которая состоялась сегодня в РАУ.
Среди многочисленных присутствующих были и люди, работавшие с Яковом Заробяном – Сергей Амбарцумян, Людвиг Гарибджанян и другие.
“Националист интернационального толка – так говорили о Якове Никитиче. Заробян имел смелость и решимость противостоять коммунистическому аппарату и заявить, что не направит армию против своего народа, когда взволнованная толпа стала неуправляемой во время церемонии, посвященной 50-ой годовщине Геноцида армян, проведения которой добился сам Яков Заробян”, – подчеркнул академик Сергей Амбарцумян.
В своей книге сын Якова Заробяна описал деятельность первого секретаря ЦК Компартии Армении с 1960 по 1966 годы.
Книга «Яков Заробян и его эпоха» основана на 140 документальных источниках, над которыми Никита Заробян работал в течение 4 месяцев, а также на основе собственных воспоминаний. Во второй части презентации состоялся концерт.
Благодаря Якову Заробяну (1908-1980) было найдено решение важнейшей севанской проблемы, создан ЕрНИИММ, укрепились связи с диаспорой, наконец, был решен комплекс вопросов, связанных с Геноцидом армян и его 50-летней.