Օրհան Փամուկի «Ձյուն» վեպը հայերեն է թարգմանվել: Եվրոպայում ամենապահանջված թուրք գրողի գրքի թարգմանության` Հակոբ Սողոմոնյանի երկամյա աշխատանքի արդյունքը հայ հանրությանը ներկայացվեց այսօր` մայիսի 7-ին, Հայ համազգային կրթական եւ մշակութային միությունում: Ակնառու է, որ գրքի հեղինակը, իմանալով իր աշխատանքը հայերեն թարգմանելու ցանկության մասին, հրաժարվել է հոնորարից:
Հայ համազգային կրթական եւ մշակութային միության` Լիլիթ Գալստյանի գիրքը հրապակարած ղեկավարի խոսքով, հայերեն լեզվով 1000 տպաքանակով հրատարակված «Ձյուն» գիրքը Հայաստանում թուրքական գրականության թարգմանիչների բացակայության պատճառով թարգմանվել է ռուսական տարբերակից:
«Օրհան Փամուկի վեպը, որի պատճառով նա վտարվեց իր երկրից, բավական ուսումնառու աշխատանք է թուրքական իրականության հետ ծանոթանալու համար, որը ոչ մի թուրք գրող մինչ օրս չէր նկարագրել»,- ավելացրել է Լիլիթ Գալստյանը:
Գրքի շնորհանդեսին «Դրոշակ» թերթի խմբագիր, գրող Ռուբեն Հովսեփյանը նշել է. «Օրհան Փամուկն իր վեպով ցույց տվեց անշունչ հայկական հետքը, որ նշմարվում է ժամանակին հայերով լի հայկական պատմական քաղաքը ծածկող ձյան տակից»:
Գրքի իրադարձությունները տեղի են ունենում Կարսում, որտեղ ժամանում է մշտապես Գերմանիայում բնակվող երիտասարդ թուրք բանաստեղծը, որպեսզի հետախուզի երիտասարդ աղջիկների ինքնասպանությունների շարքը, որոնք իրենց կյանքն ընդհատել են ի նշան մուսուլմանական շալերը հանելու պարտադրանքի դեմ բողոքի: Անսպասելիորեն տեղած ձյունը բանաստեղծին դարձնում է ազգային ապստամբության ականատես, որի համար պատճառ է ծառայել մուսուլմանությամբ սնուցված երկիրը արհեստականորեն եվրոպականացնելու` թուրքական կառավարության բազմամյա անզուսպ ցանկությունը:
Բացի «Ձյուն» գրքի հրատարակված 1000 հայալեզու նմուշներից մոտ ժամանակներս Լիբանանում կհրապարակվի գրքի արեւմտահայերեն խմբագրությունը 500 նմուշով:
Ֆերիթ Օրհան Փամուկը ժամանակակից թուրք գրող է, մի քանի ազգային եւ միջազգային գրական մրցանակների դափնեկիր, 2006թ. դարձավ գրականության գծով Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր: 2005թ. թուրքական կառավարությունը նրան դատի տվեց 2005թ. փետրվարին շվեյցարական Das Magazin հրատակարությանը տված հարցազրույցում իր արտահայտության համար. «Թուրքիայում սպանվել է մեկ միլիոն հայ եւ երեք հարոյւր հազար քուրդ: Այդ մասին ոչ ոք չի խոսում, եւ ինձ ատում են այն բանի համար, որ ես խոսում եմ այդ մասին»: Այսօր գրողը բնակվում է Նյու-Յորքում, իսկ նրա ստեղծագործությունները թարգմանվել են ավելի քան քառասուն լեզուներով:

7 Май 2009 - 16:15 AMT
Роман Орхана Памука «Снег» переведен на армянский язык. Результат двухлетней работы Акоба Согомоняна над переводом книги самого востребованного в Европе турецкого писателя был представлен армянскому обществу сегодня, 7 мая, в Армянском общенациональном образовательном и культурном союзе. Примечательно, что автор книги, узнав о желании перевести его работу на армянский язык, отказался от гонорара.
По словам главы Армянского общенационального образовательного и культурного союза, опубликовавшего книгу Лилит Галстян, книга «Снег», опубликованная на армянском языке тиражом в 1000 экземпляров, была переведена с русской версии по причине отсутствия в Армении переводчиков турецкой литературы.
«Роман Орхана Памука, стоивший ему изгнания с родины, является довольно познавательной работой для знакомства с турецкой действительностью, которую ни один из турецких писателей до сих пор не описывал”, – добавила Лилит Галстян.
На презентации книги редактор газеты «Дрошак», писатель Рубен Овсепян отметил: «Орхан Памук своим романом показал бездушный армянский след, виднеющийся из-под снега, покрывшего некогда полными армянами исторический армянский город».
События книги происходят в Карсе, куда приезжает молодой поэт-турок, постоянно проживающий в Германии, для расследования серии самоубийств молодых девушек, которые оборвали свою жизнь в знак протеста против принуждения снять мусульманские платки. Неожиданно выпавший снег делает поэта очевидцем народного восстания, причиной для которого послужило многолетнее безудержное желание турецкого правительства искусственно европеизировать пропитанную мусульманством страну.
Помимо изданных 1000 экземпляров книги «Снег» на армянском языке, в скором времени в Ливане опубликуется редакция книги в 500 экземплярах на западном армянском языке.
Ферит Орхан Памук – современный турецкий писатель, лауреат нескольких национальных и международных литературных премий, в 2006 году стал лауреатом Нобелевской премии по литературе. В 2005 году турецкое правительство подало на него в суд за его фразу из интервью, данного швейцарскому изданию Das Magazin в феврале 2005: «В Турции было убито миллион армян и триста тысяч курдов. Об этом никто не говорит, и меня ненавидят за то, что я говорю об этом». Сегодня писатель проживает в Нью-Йорке, а его произведения переведены на более чем сорок языков.