21 Մարտ 2024 - 07:51 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է, որ Հայաստանի ազգային ավիափոխադրողի՝ Fly Arna-ի ծրագիրը ձախողվել է, այն շարունակելու մասին մտածելու լավատեսական հիմք չկա:
«Ստիպված եմ խոստովանել, որ այդ ծրագիրը ձախողվել է: Բայց պետք է հաշվի առնել հետևյալ հանգամանքները, որը այդ որոշումը կայացվել է մի իրավիճակում, երբ կորոնավիրուսի համավարակի շրջանն էր: Բյուջետային ավիաընկերությունները, որոնց հետ ունեինք պայմանավորվածություն, կորոնավիրուսի համավարակի բերումով դադարեցրին իրենց թռիչքները դեպի ՀՀ: Եվ մենք այդ իրավիճակում կայացրել ենք որոշում՝ ըստ էության ընկերության կառավարումը վստահելով արտաքին շուկայի խոշոր խաղացողներից մեկին: Բայց հետագայում շուկայում իրավիճակը որոշակի փոփոխություն է կրել, շուկայում, այդ թվում հայաստանյան շուկայում նոր ընկերություններ են հայտնվել, և Fly Arna-ն մրցակցությանը չի դիմացել»,-ասել է Փաշինյանը, գրում է Արմենպրեսը։
Այդ հարցը բարձրացրած «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը կարիք է տեսել փարատելու բոլոր կասկածները, որ այդ ձախողումը վատ կառավարման կամ միտումնավոր վատ կառավարման ու անփութության հետևանք չէ:
Վարչապետն ասել է, որ որոշակի ստուգողական գործողություններ են իրականացվել, եթե կարիք լինի, կտրվի քրեաիրավական գնահատական:
Պատգամավորր հարցին` թեման փակվա՞ծ է, թե կառավարությունն ինչ-որ բան կանի Fly Arna-ի հետ կապված՝ Փաշինյանը պատասխանել է. «Մենք, ցավոք, այդ նախագիծը շարունակելու մասին մտածելու լավատեսական ոչ մի հիմք չունենք»:
Վարչապետը հիշեցրել է, որ այդ ընթացքում որոշակի զարգացումներ են եղել քաղաքացիական ավիացիայի հետ կապված, մասնավորապես ԵՄ ավիացիոն սև ցուցակում հայտնվելը: Նա վստահեցրել է, որ որոշակի հետևություններ ու գործողություններ արվում են: Քայլեր են արվում, որ կոմիտեն կարողանա պատշաճ մասնագետներ վարձել, որոնց գործունեության արդյունքում, հույս կա, որ Հայաստանը շատ շուտով դուրս կգա ԵՄ ավիացիոն սև ցուցակից:
Ավելի վաղ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարարը հայտնել էր, որ Fly Arna-ի լիցենզիան կասեցված է: Ըստ օրենսդրության և կարգերի՝ եթե ընկերությունը չունի օդանավ, ապա լիցենզիան մինչև 6 ամիս ժամկետով կասեցվում է: Եթե 6 ամսվա ընթացքում այդ օդանավը չներգրավի, ապա լիցենզիայի գործողությունը կդադարեցվի:

21 Март 2024 - 11:33 AMT
Проект национального авиаперевозчика Армении Fly Arna провалился, нет никаких оптимистических оснований думать о его продолжении. Об этом в ходе правительственного часа в Национальном собрании сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян в ответ на вопрос депутата Арсена Торосяна.
«Вынужден признать, что этот проект провалился. Но следует учитывать следующие обстоятельства: это решение было принято в ситуации, когда была пандемия коронавируса. Бюджетные авиакомпании, с которыми у нас была договоренность, прекратили полеты в Армению из-за пандемии коронавируса. И мы в этой ситуации приняли решение, по сути, доверив управление компанией одному из крупных игроков на внешнем рынке. Но позже ситуация на рынке претерпела определенные изменения, на рынке появились новые компании, в том числе на рынке Армении, и Fly Arna не выдержала конкуренции», – сказал Пашинян.
Депутат посчитал необходимым развеять все сомнения в том, что провал не был результатом плохого управления или преднамеренного плохого управления и халатности.
Премьер-министр сообщил, что проведены определенные проверочные мероприятия, при необходимости будет дана правовая оценка.
На вопрос депутата, закрыта ли тема или правительство будет что-то делать с Fly Arna, Пашинян ответил: «К сожалению, у нас нет причин с оптимизмом смотреть на реализацию этого проекта».
Премьер напомнил, что за это время произошли определенные события, связанные с гражданской авиацией, в частности, с нахождением в черном списке авиации ЕС. Он заверил, что предпринимаются определенные действия и делаются выводы. Предпринимаются шаги для того, чтобы Комитет мог нанять соответствующих специалистов, в результате деятельности которых есть надежда, что Армения в ближайшее время выйдет из авиационного черного списка ЕС.
Ранее замминистра территориального управления и инфраструктуры сообщил, что действие лицензии Fly Arna приостановлено. Согласно законодательству и нормативным актам, если у компании нет воздушного судна, действие лицензии приостанавливается сроком до 6 месяцев. Если воздушное судно не будет зарегистрировано в течение 6 месяцев, действие лицензии будет прекращено.