Մարտի 21-ին ՀՀ նախագահի նստավայրում կայացել է Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակին նվիրված տոնակատարությունների մեկնարկն ազդարարող հանդիսավոր արարողությունը։ «Ազնավուր» հիմնադրամի հետ գործակցության արդյուքում ARARAT կոնյակը ստանձնել է Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակին նվիրված մի շարք միջոցառումների գլխավոր գործընկերոջ դերը։
Ազնավուրին նվիրված միջոցառումների շարքը լայն տարածվելու է թե մայրաքաղաքում, թե մարզերում, որի հիմնական նպատակն է մեծն մաեստրոյի մշակութային ժառանգության պահպանումը, ինչպես նաև նրա բարեգործական գործունեության և արժեքների տարածումը։
Ազնավուրը հսկայական ժառանգություն է թողել իր բազմաժանր ստեղծագործություններով և հումանիտար գործունեությամբ։ Միջոցառման ընթացքում հարգանքի տուրք է մատուցվել Շառլ Ազնավուրին՝ վերհիշելով և վերարժևորելով նրա բացառիկ կյանքի ուղին՝ որպես արտիստ, գրող, հումանիստ և դիվանագետ։ Հյուրերին սպասում էր հատուկ ցուցադրություն, որտեղ ներկայացվել է Ազնավուրի բեմական հանդերձանքը։
Երևանի կոնյակի գործարանը մշտապես գնահատել է Մաեստրոյի հանճարը՝ 2018-ին ներկայացնելով Շառլ Ազնավուրի հավերժ ժառանգությունը վավերագրող ARARAT Charles Aznavour Signature Blend 25 տարեկան կոնյակը։ Այն իր մեջ ամփոփում է հազվագյուտ սպիրտներից ստացված ստեղծագործ կուպաժ, որոնք արտացոլում են Ազնավուրի ստեղծագործական ուղու կարևորագույն դրվագները:
Միջոցառման ընթացքում հյուրերը վայելել են ARARAT հայկական կոնյակը և նրա հիմքով պատրաստված կոկտեյլները, ինչպես նաև Charles Aznavour Signature Blend կոնյակը, որը հանդիսանում է մեծն արտիստի և ARARAT լեգենդար հայկական կոնյակի համատեղ աշխատանքի արդյունքը։

25 Март 2024 - 10:11 AMT
21 марта в резиденции президента Республики Армения прошла официальная церемония открытия серии мероприятий, посвященных 100-летиию Шарля Азнавура. В результате тесного сотрудничества с фондом «Азнавур» легендарный армянский коньяк ARARAT выступит официальным партнером ряда мероприятий.
Посвященные юбилейному году мероприятия будут проводиться как в столице, так и в различных областях Армении. Их цель – представление наследия маэстро, а также трибьют его гуманитарной деятельности и высоким ценностям.
В ходе торжественной церемонии открытия юбилейного года было подчеркнуто не только многогранное творчество маэстро, но и его уникальный путь большого гуманиста и дипломата. Частью мероприятия стала уникальная экспозиция одного из сценических костюмов шансонье.
Отдавая дань уважения гению маэстро, Ереванский коньячный завод еще в 2018 году инициировал совместный с Шарлем Азнавуром проект – создание уникального коньяка ARARAT Charles Aznavour Signature Blend. Уникальный купаж включает редкие винтажные спирты, датированные годами, отражающими важные вехи в творчестве Шарля Азнавура.
В ходе мероприятия гости имели возможность продегустировать армянский коньяк ARARAT, а также коктейли, сделанные на его основе. Собравшиеся также могли насладиться уникальным коньяком Charles Aznavour Signature Blend.