7 Մայիս 2009 - 17:27 AMT
Մեկնարկում է «Տուն դարձիր» նախագիծը, որի նպատակն է ծանոթացնել երիտասարդ սփյուռքահայերին պատմական հայրենիքին
«Երիտասարդ սփյուռքահայերի այցելությունը Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ իրականացվում է «Տուն դարձիր» նախագիծը: Ծրագրի նպատակն է ծանոթացնել երիտասարդ սփյուռքահայերին պատմական հայրենիքի, նրա մշակույթի, ավանդույթների հետ, նպաստել հայրենասիրությանը:
Ծրագիրը մեկնարկում է 2009 թվականի մայիսին: 6 ամսվա ընթացքում 14-25 տարեկան հայ երիտասարդներ տարբեր երկրներից կհյուրընկալվեն Հայաստանում:
Մասնակիցների դիմավորումը եւ ճանապարհումը կկազմակերպվի ՀՀ սփյուռքի նախարարության ֆինանսական աջակցությամբ: Նախատեսվում է նաեւ մի քանի միջոցառումների անցկացում, որոնց ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն կստանան ակտիվորեն շփվել հայաստանցի իրենց հասակակիցների հետ, կապեր հաստատել, ծանոթանալ ՀՀ պատմությանն ու տեսարժան վայրերին, այցելել ցուցահանդեսներ ու փառատոներ, թատրոններ:

7 Май 2009 - 17:27 AMT
В Армении в рамках программы “Визит молодежи армянской диаспоры в Армению” при содействии Министерства диаспоры РА осуществляется проект “Возвращайся домой”. Цель проекта – ознакомление с исторической родиной, культурой, традициями, развитие чувства патриотизма.
Программа стартует в мае 2009 года. В течение 6 месяцев представители армянской молодежи от 14 до 25 лет из разных стран будут гостить в Армении.
Встреча и проводы участников будут организованны при финансовом содействии Министерства диаспоры РА. Предусматривается также осуществление нескольких мероприятий, в ходе которых участники получат возможность активно общаться со сверстниками из Армении, установить контакты, ознакомиться с памятниками и историей РА, посетить выставки и фестивали, театральные представления.
Также будут реализованы образовательные программы по армянскому языку и литературе, истории армянского народа и религии. Будут действовать кружки пения, танцев. Будут проведены и встречи с государственными лицами Армении.