7 Մայիս 2009 - 18:21 AMT
«Իմ վերաբերմունքը Հայաստանի հանդեպ մի փոքր թվաբանական է: Ես 7 սիմֆոնիա ունեմ, որոնցից 6-ը ես գրել եմ Հայաստանի կոմպոզիտորների ստեղծագործական տանը` Դիլիջանում: Յուրաքանչյուր սիմֆոնիայի ստեղծմանը 2-3 տարի է գնացել: Այժմ բազմապատկեք եւ կստացվի, որ ես իմ կյանքի 15 տարին անց եմ կացրել Հայաստանում»,-ՀՀ մշակույթի նախարարությունում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում ասել է կոմպոզիտոր Գիա Կանչելին:
Հայտնի վրաց կոմպոզիտորն Երեւան է ժամանել «21-րդ դարի հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնին մասնակցելու կապակցությամբ, որի շրջանակներում մայիսի 6-9 հայտարարվել են Կանչելիի օրեր:
«Ես վստահ եմ, որ Գիա Կանչելիի օրերը նվեր կլինեն բոլոր նրանց համար, ով կարող է գնահատել մեր հայտնի ժամանակակցի անվիճելի տաղանդը, զգացմունքայնությունը ու նրա երաժշտության հոգեւոր բնույթը»,-ասել է ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Անդրես Մուստոնենն իր հերթին ասել է.«Գիա Կանչելիի երաժշտությունը հագեցած է խորը հոգեւորականությամբ եւ լինելով ժողովրդին հասու, հասկանալի է բոլոր երկրներում: Ի տարբերություն այլ ժամանակակից կոմպոզիտորների Կանչելին ստեղծում է ներդաշնակ երաժշտություն, որը մեկ անգամ կատարելով, երաժիշտը դառնում է նրա երկրպագուն»:
Կանչելիի օրերի բացումը տեղի է ունեցել մայիսի 6-ին ֆիլհարմոնիայի Ա.Խաչատրյանի անվան համերգասրահում: Կամերային «Սերենադ» նվագախումբը Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ, թավջութակահար Գիեդրե Դիրվանաուսկայտեն եւ ալտահար Մաքսիմ Ռիզանովը կատարել են Կանչելիի «Silence Prayer» եւ «Litwurgy» սիմֆոնիկ կոմպոզիցիաները:
Երկրորդ օրը, մայիսի 8-ին Կամերային երաժշտության տանը Կանչելիի «Sio», «Ex Contranio» եւ «Broken chant» սիմֆոնիկ կոմպոզիցիաները կհնչեն «Հովեր» կամերային երգչախմբի, Գիդեոն Կրեմերի եւ Անդրեաս Մուստոնենի կատարմամբ: Գիա Կանչելիի օրերը կեզրափակվեն մայիսի 9-ին Ա.Խաչատրյանի անվան համերգասրահում Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի եւ «Հովեր» երգչախմբի մասնակցությամբ: Կկատարվեն «Lone Stone», «Fingerprint» եւ «Styx» ստեղծագործությունները:
Գ.Կանչելին ծնվել է 1935թ. օգոստոսի 10-ին Թբիլիսիում: 1963թ. ավարտել է Թբիլիսիի կոնսերվատորիան: Ստեղծել է յոթ սիմֆոնիա, կամերային ստեղծագործություններ, որոնք թողարկվել են երեք խտասկավառակով, «Երաժշտություն ողջերի համար» օպերան: 1965թ. ի վեր նա շուրջ 40 կինոֆիլմերի եւ նույնքան թատերական ներկայացումների երաժշտության հեղինակ է: 1991թ. բնակվում է Արեւմտյան Եվրոպայում` սկզբում Բեռլինում, որտեղ նա ստացավ Արվեստների գերմանական ակադեմիայի կրթաթոշակը, իսկ 1995 թվականից` Ֆլամանդական թագավորական սիմֆոնիկ նվագախմբի հրավերով` Անտվերպենում: Կանչելին Վրաստանի ժողովրդական արտիստ է, ԽՍՀՄ Պետական մրցանակի դափնեկիր, Վրացական ԽՍՀ մրցանակի դափնեկիր, «Տրիումֆ» մրցանակի դափնեկիր:
1987թ. Կանչելին ստացել է «Նիկա» «Կին-ձա-ձա» ֆիլմի համար գրված լավագույն երաժշտության համար, որի մուլտիպլիկացիոն տարբերակի վրա նա աշխատել է ռեժիսոր Գեորգի Դանելիայի հետ: Այս առիթով նա կատակով ասել է, թե «ավելի դյուրին է սիմֆոնիա գրել, քան երաժշտություն ֆիլմի համար, իհարկե, եթե ֆիլմի ռեժիսորը Դանելիան է»:

7 Май 2009 - 18:21 AMT
“Мое отношение к Армении несколько арифметическое. У меня 7 симфоний. 6 из них я писал в Доме творчества композиторов Армении в Дилижане. На создание каждой симфонии уходило 2-3 года. Теперь умножьте и получится, что 15 лет моей жизни я провел в Армении”, – на пресс-конференции в Министерстве культуры РА сказал композитор Гиа Канчели.
Известный грузинский композитор прибыл в Ереван для участия в международном музыкальном фестивале “Перспективы 21-го века”, в рамках которого с 6 по 9 мая проходят Дни Гии Канчели.
“Я уверена, что Дни Гии Канчели будут подарком для тех, кто может оценивать неоспоримый талант, чувственность, духовность музыки нашего известнейшего современника”, отметила министр культуры Армении Асмик Погосян.
Андрес Мустонен в свою очередь сказал: «Музыка Гии Канчели впитана глубокой духовностью и, будучи демократической, понятна во всех странах. В отличие от большинства современных композиторов Канчели создает гармоничную музыку ,исполнив которую один раз, музыкант становится ее ярым поклонником”.
Открытие дней Гии Канчели состоялось 6 мая в концертном зале филармонии им.А.Хачатуряна. Камерный оркестр «Серенада» под руководством Эдуарда Топчяна, виолончелист Гиедре Дирванаускайте и Альтист Максим Ризанов исполнили симфонические композиции Гии Канчели «Silence Prayer» и «Liturgy».
Во второй день, 8 мая в Доме камерной музыки произведения грузинского композитора «Sio», «Ex Contranio» и «Broken chant» прозвучат в исполнении камерного хора «Овер», Гидона Кремера и Андреса Мустонена. Дни Гии Канчели завершатся 9 мая в концертном зале филармонии им.А.Хачатуряна с участием Государственного филармонического оркестра Армении и хора «Овер» с исполнением «Lone Stone», «Fingerprint» и «Styx».
Гиа Канчели родился 10 августа 1935 года в Тбилиси. В 1963 году окончил Тбилисскую консерваторию. Создал семь симфоний, камерные произведения, выпущенные на трех компакт-дисках, оперу «Музыка для живых». В кино с 1965 года-автор музыки к сорока кинофильмам и к более чем сорока театральным постановкам. С 1991 живет в Западной Европе: вначале — в Берлине, где получил стипендию Немецкой академии искусств, с 1995 — по приглашению Фламандского Королевского симфонического оркестра — в Антверпене.Народный артист Грузии, Лауреат Государственной премии СССР, Лауреат премии Грузинской ССР Лауреат премии «Триумф».