Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությունը, արձագանքելով Ադրբեջանի ՊՆ-ի հայտարարությանը, X-ի իր միկրոբլոգում կրկին հայտնել է, որ դիտորդները ռազմական որևէ արտառոց տեղաշարժ չեն նկատել։
Նշվում է, որ Զատկի հանգիստ ու խաղաղ երկուշաբթին էր։
«EUMA-ն ապրիլի 1–ին կրկին պարեկություն է իրականացրել Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի հայկական կողմում, մեր դիտորդները ռազմական որևէ արտառոց տեղաշարժ չեն նկատել։ Զատկի հանգիստ ու խաղաղ երկուշաբթին էր»,- ասված է գրառման մեջ։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հերքել է Ադրբեջանի ապատեղեկատվությունը և հայտնել Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից հայկական դիրքերի ուղղությամբ կրակ բացելու մասին։
Նշվում է, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունը, թե իբր ապրիլի 1-ին` ժամը 22։00-22։10-ն ընկած ժամանակահատվածում, ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու հարավարևմտյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը։
«Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները ապրիլի 1-ին՝ ժամը 22:00-ին, Կութի (Գեղարքունիքի մարզ), ապրիլի 2-ին՝ ժամը 00:40-ին, Տեղի (Սյունիքի մարզ) հատվածում կրակ են բացել հայկական դիրքերի ուղղությամբ:Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրության մեջ նշված ուղղություններում խախտումներ չեն արձանագրվել»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Миссия наблюдателей ЕС в Армении опубликовала пост в социальной сети X, отвечая на заявление Минобороны Азербайджана о якобы военных перемещениях на границе со стороны ВС Армении.
«Сегодня EUMA вновь осуществила патрулирование на армянской стороне армяно-азербайджанской границы, никаких необычных военных перемещений наши наблюдатели не заметили. Это был тихий и мирный пасхальный понедельник», — говорится в сообщении.
Министерство обороны Республики Армения также опровергает распространенную Азербайджаном информацию о скоплении войск на государственной границе Армения-Азербайджан.
«Министерство обороны Азербайджана продолжает распространять дезинформацию, отмечая, что якобы Вооруженные силы Республики Армения скапливают личный состав, бронетехнику, артиллерию и другие огневые средства в различных направлениях пограничной зоны, осуществляют активные передвижения.
Министерство обороны Азербайджана также опубликовало смонтированные кадры проведенных в последние месяцы строительных работ инженерных, фортификационных и, в целом, оборонительных инфраструктур на тыловых участках по охране Вооруженных сил Республики Армения, пытаясь таким образом представить их в качестве активных работ и скоплений на передовой в последние несколько дней», – говорится в сообщении.