Հայաստանում տեղակայված ԵՄ դիտորդները Վայոց ձորի մարզի Խաչիկ գյուղում հետևել են գյուղատնտեսական աշխատանքներին՝ գյուղի ղեկավարի խնդրանքով։ Այդ մասին ասվում է առաքելության X-ի միկրոբլոգում։
«Խաչիկ գյուղի ղեկավարի խնդրանքով Հայաստանում տեղակայված ԵՄ առաքելությունը հետևել է տեղացիների գյուղատնտեսական աշխատանքներին՝ նրանց անվտանգության զգացողությունն ամրապնդելու նպատակով:
Մենք շարունակում ենք ամենօրյա պարեկությունը Հայաստանում՝ Ադրբեջանի հետ սահմանի երկայնքով։ Մեր դիտորդները հաղորդում են, որ իրավիճակը երկրի ամբողջ տարածքում հանգիստ է»,- ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ Ադրբեջանը հերթական ապատեղեկատվությունն էր տարածել, թե իբր ՀՀ ԶՈւ–ն սահմանագոտու տարբեր ուղղություններում ռազմատեխնիկա և զինուժ է կուտակում, որին արձագանքել էր ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը` հերքելով դա։ Իր հերթին Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությունը մարտի 31–ին հայտարարել էր, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին արտառոց տեղաշարժ չի նկատվել։
Վրաստանում և Հարավային Կովկասում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարն արձագանքել էր Հայաստանում ԵՄ առաքելության գրառմանը՝ նշելով, որ հաճելի է Հայաստանում ԵՄ դիտորդներից հաստատում ստանալ, որ զինվորականների ոչ մի արտառոց տեղաշարժ չի նկատվել։

По просьбе главы администрации села Хачик Вайоцдзорской области Армении наблюдатели миссии Европейского Союза «ради спокойствия и чувства безопасности людей» проследили за выполнением сельскохозяйственных работ.
Как говорится в записи на странице миссии наблюдателей ЕС в Армении в X, в приграничных районах и по всей стране наблюдается спокойная ситуация.
«Мы продолжаем проводить ежедневное патрулирование на армянской стороне границы между Арменией и Азербайджаном. По всей стране наблюдается спокойная ситуация», – говорится в сообщении.
Ранее министерство обороны Азербайджана распространило информацию о том, что армянские Вооруженные силы осуществляют передвижения на границе с Азербайджаном. Министерство обороны Армении опровергло эти заявления МО Азербайджана.
Наблюдательная миссия Евросоюза в Армении также опровергла распространенное минобороны Азербайджана сообщение о том, что Вооруженные силы Армении якобы осуществляют передвижения на границе.