Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ Բրյուսելում ապրիլի 5-ին կայանալիք ՀՀ–ԵՄ–ԱՄՆ հանդիպման նպատակը Հայաստանին կոնկրետ աջակցություն ցուցաբերելն է։
«Այս հանդիպման նպատակը Հայաստանին կոնկրետ աջակցություն ցուցաբերելն է և այս հարցում Եվրամիության ու Միացյալ Նահանգների ջանքերը համատեղելը, ինչպես նաև հիշեցնելու համար այն որոշումները, որոնք կայացվել են այն ժամանակ, երբ Հայաստանը դիմակայում էր Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված փախստականների հոսքին, և որ փախստականներին ընդունելու մարտահրավերները դեռևս զգալի են երկրի համար»,- ասել է դեսպանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հարցին, թե ի՞նչ օգնության մասին է լինելու խոսքը, դեսպանը պատասխանել է․ «Հանդիպումը կազմակերպում են Միացյալ Նահանգները և Եվրոպական հանձնաժողովը, որի անդամ պետությունները, ինչպես Ֆրանսիան, ուղղակիորեն մասնակցում են։ Կարծում եմ, որ հանդիպմանը չեն քննարկվելու անվտանգային հարցեր։ Ինչ վերաբերում է անվտանգային հարցերին, Ֆրանսիան պատասխանատվություն է ստանձնում Հայաստանի նկատմամբ։ Վերջին ամիսներին պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի հետ համագործակցություն ենք սկսել։ Հայաստանի պաշտպանության նախարարն այց կատարեց Փարիզ, Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարը իր հերթին այց կատարեց Հայաստան, որի ժամանակ ականատես եղանք որոշակի կոնկրետ արդյունքների, որոնք արդեն ընթացքի մեջ են՝ ի նպաստ հայկական բանակի»,- նշել է Դըկոտինյին։

Целью встречи премьера Армении Никола Пашиняна, госсекретаря США Энтони Блинкена и председателя Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен, которая пройдет в Брюсселе 5 апреля, является оказание конкретной поддержки Армении. Об этом в интервью Общественному телевидению Армении заявил посол Франции в Армении Оливье Декотиньи.
«Цель этой встречи – оказать конкретную поддержку Армении и объединить усилия Евросоюза и США в этом вопросе, а также напомнить о решениях, которые были приняты, когда Армения столкнулась с потоком вынужденно перемещенных беженцев из Нагорного Карабаха, и что проблемы с приемом беженцев все еще остаются значительными для страны», – сказал посол.
На вопрос, о какой помощи идет речь, посол ответил: «Встреча организована Соединенными Штатами и Европейской комиссией, государства-члены которой, такие как Франция, принимают в ней непосредственное участие. Думаю, что вопросы безопасности на встрече обсуждаться не будут. Что касается вопросов безопасности, Франция берет на себя ответственность перед Арменией. В последние месяцы мы начали сотрудничество с Арменией в сфере обороны. Министр обороны Армении совершил визит в Париж, министр Вооруженных сил Франции в свою очередь, посетил Армению, в ходе визита мы стали свидетелями определенных конкретных результатов, которые уже реализуются в интересах армянской армии».