6 Ապրիլ 2024 - 06:13 AMT
Ապրիլի 5-ի լույս 6-ի գիշերը Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները սահմանագոտու մի շարք ուղղություններում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից փոփոխական ինտենսիվությամբ կրակ են բացել ՀՀ ԶՈւ դիրքերի ուղղությամբ:
Հատկանշական է, որ գիշերվա ընթացքում ադրբեջանական զինուժի կրակոցների գերակշիռ մասը եղել է ոչ նպատակային և անկանոն:
ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումներն Իշխանասարի ուղղությամբ ժամը 21:00-23:00-ն ընկած ժամանակահատվածում դիտարկել են նաև ադրբեջանական զինուժի ավտոտեխնիկայի ակտիվ տեղաշարժ։
Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական կողմի նշված գործողությունները ունեցել են սադրիչ նպատակ՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստորաբաժանումների կողմից համանման հակադարձ գործողությունների ձեռնարկմանը հասնելու նպատակով, վերջին շրջանի ադրբեջանական ապատեղեկատվությունը «հիմնավորող» փաստեր ստանալու համար:
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստորաբաժանումները, գնահատելով իրադրությունը, հետագա սրմանը նպաստող գործողություններ չեն արել, ինչից հետո իրադրությունը սահմանագծում հանդարտվել է:
Պաշտպանության նախարարությունը նաև հայտնում է, որ ադրբեջանական քարոզչամեքենան նախօրեին կեղծ տեղեկություններ է տարածել՝ ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների իրականացրած պլանային հերթափոխը փորձելով ներկայացնել իբրև կուտակումներ առաջնագծում:
«ՀՀ պաշտպանության նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումը, իրականացնելով բաց աղբյուրների մշտադիտարկում և վերլուծություն, արձանագրել է նաև, որ վերջին օրերին սոցիալական ցանցերում աճել են ադրբեջանական մամուլից հայկական լրատվադաշտ նետված ապատեղեկատվության տարածման դեպքեր, ուստի մեր հայրենակիցներին հորդորում ենք լինել զգոն, հետևել պաշտոնական լրահոսին: Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագծի և շփման գծի երկայնքով տեղի ունեցողի վերաբերյալ պաշտպանության նախարարությունը հանրությանը պատշաճ իրազեկում է և շարունակելու է իրազեկել»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։

В ночь на 6 апреля подразделения ВС Азербайджана открыли огонь с переменной интенсивностью из оружия различного калибра на ряде направлений приграничной зоны в направлении позиций ВС Республики Армения. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Отмечается, что в течение ночи большая часть обстрелов азербайджанских вооруженных сил была нецеленаправленной и нерегулярной.
Подразделения ВС РА в период с 21:00 до 23:00 часов наблюдали активное передвижение техники ВС Азербайджана в направлении Ишханасара.
«Очевидно, что упомянутые действия азербайджанской стороны имели провокационную цель – добиться аналогичных контрдействий со стороны подразделений Вооруженных Сил Республики Армения, с целью получения фактов, «обосновывающих» недавнюю азербайджанскую дезинформацию.
Подразделения ВС РА, оценив ситуацию, не предприняли никаких действий, способствующих дальнейшей эскалации, после чего ситуация вдоль границы успокоилась», – говорится в сообщении.
Министерство обороны также сообщает, что 5 апреля азербайджанская пропагандистская машина распространила ложную информацию, пытаясь представить запланированную ротацию частей ВС РА как скопления на линии фронта.
«Соответствующее подразделение Министерства обороны РА, осуществляющее мониторинг и анализ открытых источников, также зафиксировало, что в последние дни наблюдается рост случаев дезинформации, подбрасываемой азербайджанской прессой в армянские СМИ, поэтому мы призываем наших соотечественников быть бдительными и следить за официальной информацией. Министерство обороны должным образом информирует общественность о том, что происходит вдоль армяно-азербайджанской границы и линии соприкосновения, и продолжит информировать общественность», – отметили в министерстве.