6 Ապրիլ 2024 - 09:10 AMT
ՀՀ ԱԳՆ–ն Ադրբեջանին կոչ է արել դադարեցնել իրադրության սրմանն ուղղված գործողությունները և նշել, որ ապրիլի 5-ի լույս 6-ի գիշերն Ադրբեջանի Հանրապետության Զինված ուժերի սադրիչ գործողություններն արդարացում չունեն:
ԱԳՆ–ն նաև անհասկանալի է գնահատել Հայաստանին ուղղված մեղադրանքները պաշտպանական նպատակներով սպառազինությունների ձեռքբերման առիթով, քանի որ Ադրբեջանը Հայաստանիից անգամներով ավել սպառազինություն է ձեռքբերում, ինչի մասին Հայաստանը համապարփակ տեղեկատվություն է ստանում:
«Սահմանի բազմաթիվ հատվածներում անկանոն կրակահերթեր բացելով, մի քանի տասնյակ զինվորական ավտոմեքենաների շարժերով Ադրբեջանն ակնհայտորեն հետապնդել է սադրիչ նպատակ. Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի ստորաբաժանումներին դրդել համանման հակադարձ գործողությունների, վերջին շրջանի ադրբեջանական ապատեղեկատվությունը «հիմնավորող» փաստեր ստանալու համար:
Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի ստորաբաժանումները, գնահատելով իրադրությունը, հետագա սրմանը նպաստող գործողություններ չեն արել, ինչից հետո իրադրությունը սահմանագծում հանդարտվել է:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը վերահաստատում է, որ Հայաստանը տարածաշրջանում իրադրության սրմամբ հետաքրքրված չէ և Ադրբեջանին կոչ է անում դադարեցնել իրադրության սրմանը հասնելու գործողությունները:
Չարդարացված ենք համարում նաև Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում պաշտպանական կառույցների ստեղծման վերաբերյալ Ադրբեջանի գնահատականները, քանի որ բանակի և բանակային ենթակառուցվածքների բարեփոխումները ցանկացած երկրի ինքնիշխան իրավունքն է: Միևնույն ժամանակ հիշեցնում ենք, որ Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանից զորքերի հայելային հետքաշման, սպառազինությունների վերահսկման փոխադարձ մեխանիզմների ներդրման, չհարձակման պայմանագիր կնքելու, պետական սահմանին հարակից տարածքներն ապառազմականացնելու Հայաստանի Հանրապետության առաջարկները Ադրբեջանի կողմից շարունակում են մնալ անարձագանք»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
ԱԳՆ–ն նաև պաշտոնապես վերահաստատել է Հայաստանի նվիրումը խաղաղության օրակարգին, ինչպես նաև դրանից բխող սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման մեխանիզմների ստեղծման և երկու երկրների միջև սահմանի հարակից տարածքներն ապառազմականացնելու` Ադրբեջանին ուղղված մեր առաջարկը:
Հատկանշական է, որ գիշերվա ընթացքում ադրբեջանական զինուժի կրակոցների գերակշիռ մասը եղել է ոչ նպատակային և անկանոն: ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումներն Իշխանասարի ուղղությամբ ժամը 21:00-23:00-ն ընկած ժամանակահատվածում դիտարկել են նաև ադրբեջանական զինուժի ավտոտեխնիկայի ակտիվ տեղաշարժ։

6 Апрель 2024 - 09:18 AMT
Министерство иностранных дел Республики Армения распространило заявление относительно провокационных действий вооруженных сил Азербайджанской Республики в ночь на 6 апреля.
В сообщении говорится, что провокационные действия вооруженных сил Азербайджанской Республики в ночь на 6 апреля не имеют оправдания.
«Открывая нерегулярную стрельбу на многих участках границы, с движением десятков единиц военной техники, Азербайджан явно преследовал провокационную цель: мотивировать подразделения Вооруженных Сил Республики Армения принять аналогичные контрдействия с целью получения фактов, «обосновывающих» недавнюю азербайджанскую дезинформацию.
Подразделения ВС РА, оценив ситуацию, не предприняли никаких действий, способствующих дальнейшей эскалации, после чего ситуация вдоль границы успокоилась», – отмечается в сообщении.
МИД РА подтверждает, что Армения не заинтересована в эскалации ситуации в регионе, и призывает Азербайджан прекратить действия, направленные на обострение ситуации.
«Считаем также неоправданными оценки Азербайджана относительно создания оборонных структур на суверенной территории Республики Армения, поскольку реформирование армии и армейской инфраструктуры является суверенным правом любой страны.
В то же время напоминаем, что предложения Республики Армения по зеркальному выводу войск с государственной границы Армения-Азербайджан, внедрению механизмов взаимного контроля над вооружениями, подписанию пакта о ненападении и демилитаризации территорий, прилегающих к государственной границе, остаются без ответа.
Непонятны и обвинения в адрес Армении относительно приобретения оружия в оборонных целях, поскольку Азербайджан приобретает во много раз больше оружия, чем Республика Армения, о чем Армения получает исчерпывающую информацию.
В этой связи мы официально подтверждаем приверженность Республики Армения мирной повестке дня, а также наше предложение Азербайджану о создании механизмов взаимного контроля над вооружениями и демилитаризации территорий, прилегающих к границе между двумя странами», – отмечается в заявлении МИД Армении.