8 Ապրիլ 2024 - 08:37 AMT
Արցախի նախկին պետնախարար, հայտնի բարերար Ռուբեն Վարդանյանն առաջադրվել է 2024 թ. Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի իր բարեգործական և մարդասիրական գործունեության համար: Նրա թեկնածությունն առաջադրել են մի շարք հեղինակավոր անձինք, որոնց թվում նաև Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր կա:
Արտերկրի աղբյուրներից ստացված այս լուրը հաստատել են նաև Ռուբեն Վարդանյանի գրասենյակից, հայտնում է NEWS.am-ը:
«Հեղինակավոր անձանց կողմից Ռուբեն Վարդանյանը ներկայացվել է այդ բարձր մրցանակին՝ շուրջ հինգ տասնյակի հասնող նոր և աննախադեպ կրթական, բարեգործական, գիտական և մարդասիրական կառույցների ստեղծման ու օժանդակման համար ոչ միայն Հայաստանում, այլև մի շարք երկրներում: Առաջադրողները տպավորիչ և միջազգային գնահատականի արժանի են համարել Ռուբեն Վարդանյանի՝ որպես մարդասերի և բարերարի կերպարը և նրա հետևողական ջանքերը՝ ուղղված անգամ պատերազմների ու դրանց սպառնալիքի, ֆինանսական և քաղաքական ճգնաժամերի ընթացքում մարդասիրական, բարեգործական ու սոցիալական ծրագրերի միջոցով երկարատև կայունության ու զարգացման գործիքների ներդրմանը:
Այդ համատեքստում, մասնավորապես, հիշատակվել է նրա գործունեությունը շրջափակված Արցախում, որտեղ Ռուբեն Վարդանյանը մեծ ջանքեր է ներդրել ՝ փորձելով ոչ միայն մեղմել մարդասիրական ծանր կարիքները, այլև դժվարին վիճակում հայտնված մարդկանց ու երեխաների կենսական պայմանների բարելավման հնարավորություններ ստեղծել:
Գնահատելի է համարվել այն, որ Ռուբեն Վարդանյանի բարեգործությունն ընդգրկում է ոչ միայն ազգային, այլև միջազգային մակարդակները և գլոբալ ազդեցություն ու նշանակություն ունի: Նրա հեղինակային խոշոր նախագծերից մեկը՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն ուղղված է աշխարհի բոլոր անկյուններում, բոլոր մայրցամաքներում օգնելու և ձեռք մեկնելու բոլոր նրանց, ովքեր վտանգելով սեփական կյանքը բարիք են գործում: Վարդանյանին առաջադրման ներկայացված հարգարժան անձանց նամակում կարևոր է համարվում նաև այն, որ նա հարգալից է եղել ոչ միայն իր ժողովրդի, կրոնի, այլև այլոց ժառանգության նկատմամբ. որպես դրա վառ օրինակ նշվում է Ռուբեն Վարդանյանի նախաձեռնությամբ վերանորոգված Շուշիի իրանական մզկիթը»,- ասել են գրասենյակից:
Ադրբեջանի իրավապահ մարմինների կողմից նրան առաջադրվել են ակնհայտ շինծու մեղադրանքներ:
Ռուբեն Վարդանյանը, իր գործընկերների հետ համատեղ, ընդհանուր առմամբ շուրջ 700 նախագիծ է իրականացրել Հայաստանում, Արցախում և հայկական աշխարհում` ներդրումներ անելով մարդասիրության, կրթության, պատմամշակութային ժառանգության պահպանության, զբոսաշրջության ու ենթակառուցվածքների զարգացման և մի շարք այլ ոլորտներում:
2022 թվականի սեպտեմբերին Ռուբեն Վարդանյանը հայտարարեց Արցախի Հանրապետություն տեղափոխվելու մասին։ Որոշ ժամանակ անց՝ 2022թ. նոյեմբերի 4-ին նա ստանձնեց Արցախի Հանրապետության պետնախարարի պաշտոնը: 2023թ. փետրվարի 23 -ին Ռուբեն Վարդանյանին ազատեցին պետնախարարի պաշտոնից, բայց նա շարունակեց մնալ Արցախում և իր հիմնադրած «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության միջոցով բարեգործական ու սոցիալական մի շարք ծրագրեր իրականացնել։
Նա շրջափակման մեջ գտնվող արցախցիների կողքին գտնվել է մինչև վերջ և, 2023թ. սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողություններից հետո, արցախցիների հետ միասին ստիպված է եղել լքել Ստեփանակերտը՝ շարժվելով դեպի Հայաստան: 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին, Հայաստանի սահմանի մոտ, Հակարի կամրջի անցակետում Վարդանյանն ապօրինաբար կալանավորվել է Ադրբեջանի կողմից և մինչ օրս գտնվում է Բաքվի բանտում:

Бывший госминистр Нагорного Карабаха Рубен Варданян выдвинут на Нобелевскую премию мира 2024 года за благотворительную и гуманитарную деятельность. Об этом сообщают в ереванском офисе Варданяна.
Его кандидатуру выдвинул ряд авторитетных лиц.
«Авторитетными людьми Рубен Варданян выдвинут на эту высокую премию, за создание и поддержку порядка пяти десятков новых и беспрецедентных образовательных, благотворительных, научных и гуманитарных структур не только в Армении, но и в ряде стран. Инициаторы выдвижения сочли впечатляющими и достойными международного признания образ Рубена Варданяна как гуманиста и филантропа и его последовательные усилия, направленные на то, чтобы даже в периоды войн и угроз, финансовых и политических кризисов посредством гуманитарных, благотворительных и социальных проектов внедрить инструменты длительной стабильности и развития.
В этом контексте, в частности, упомянута его деятельность в осажденном Арцахе, где Рубен Варданян приложил значительные усилия, пытаясь не только смягчить тяжелые гуманитарные нужды, но и создать возможности для улучшения жизненных условий людей и детей, оказавшихся в сложнейшей ситуации.
Достойным признания считается то, что благотворительность Рубена Варданяна охватывает не только национальный, но и международный уровень, имеет глобальное влияние и значение. Одна из его крупных авторских программ – гуманитарная инициатива «Аврора» направлена на то, чтобы во всех уголках мира, на всех континентах протянуть руку помощи всем тем, кто творит добро, часто рискуя собственной жизнью. В письме уважаемых лиц, выдвинувших Варданяна на премию, важным считается также то, что он относился с уважением не только к наследию своего народа, религии, но и к наследию других. В качестве яркого примера этого отмечена восстановленная по инициативе Рубена Варданяна иранская мечеть в Шуши», – говорится в сообщении.
Осенью 2022 года Рубен Варданян отказался от российского гражданства, переехал в Арцах и с 4 ноября 2022 года возглавил правительство республики. После отставки с этой должности в феврале 2023 года он остался жить в Арцахе.
После начатой Азербайджаном 19 сентября 2023 года широкомасштабной агрессии власти Республики Арцах спустя сутки приняли предложение командования миротворческого контингента РФ о прекращении огня. Президент Республики Арцах Самвел Шахраманян 28 сентября подписал указ о действиях, вытекающих из ситуации, создавшейся после 19 сентября 2023 года.
Через неделю после агресссии Баку против Арцаха Варданян попытался выехать из республики, но был задержан на пограничном переходе азербайджанскими силовиками. Азербайджан обвиняет его в «незаконном пересечении границы, финансировании терроризма».