8 Մայիս 2009 - 12:55 AMT
Թրաֆիկինգը մարդկանց միայն արտասահման կանչելը չէ, Երեւանում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է մարդկանց թրաֆիկինգի դեմ պայքարի հարցերով ԵԱՀԿ հատուկ ներայացուցիչ Էվա Բյոդեն: Նա հատուկ ուշադրություն դարձրեց նրան, որ թրաֆիկինգը հաճախ իրագործվում է երկրի ներսում: Էվա Բյեդեն մարդկանց շահագործման բազմաթիվ օրինակներ բերեց, շոշափեց մարդկանց վաճառքի բոլոր տարատեսակները եւ ընդգծեց համալիր մոտեցման անհրաժեշտությունն այս հարցի լուծման գործում:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի այն հարցին, թե ինչում է նախօրեին Երեւանում բացված Թրաֆիկինգի զոհերի օգնության կենտրոնի նպատակը, Էվա Բյոդեն հայտարարեց, որ Կենտրոնը նախատեսված է Հայաստանում թրաֆիկինգի խնդիրների ուսումնասիրման համար, քանի որ հասարակության տեղեկացվածությունը մարդկանց վաճառքի մասին իր բոլոր ձեւերում նպաստում է թրաֆիկինգի դեմ պայքարի ամրապնդմանը: ՀՀ տարածքում թրաֆիկինգի զոհերի մասին տեղեկությունը լրիվ չէ եւ ճշգրտման է ենթակա: Հասարակական կազմակերպությունների տվյալներով 2007-ի ընթացքում թրաֆիկինգի ոլորտում բացահայտվել է 8, իսկ 2008-ին` 4 հանցագործություն: Էվա Բյեդեն նաեւ նշեց, որ թրաֆիկինգի զոհերի 80 տոկոսը կանայք են կազմում:

8 Май 2009 - 12:55 AMT
Траффикинг – это не только вывоз людей за границу, заявила в ходе пресс-конференции в Ереване специальный представитель ОБСЕ и Координатор по борьбе с торговлей людьми Эва Бьеде. Она обратила особое внимание на то, что траффикинг часто реализуется внутри страны. Эва Бьеде привела множество примеров эксплуатации людей, затронула все разновидности торговли людьми и подчеркнула необходимость комплексного подхода в решении данного вопроса.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, в чем заключаются основные цели открытого накануне в Ереване Центра помощи жертвам траффикинга, Эва Бьеде заявила, что Центр рассчитан на изучение проблемы траффикинга в Армении, так как информированность общества о торговле людьми во всех ее формах способствует укреплению борьбы с траффикинга. Информация о жертвах траффикинга на территории РА неполная и еще подлежит уточнению. По данным общественных организаций, за 2007 год было раскрыто 8 , за 2008 год – 4 преступлений в сфере траффикинга. Эва Бьеде также отметила, что 80% жертв траффикинга составляют женщины.