23 Ապրիլ 2024 - 06:45 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բրիտանական ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ ՀՀ–ն չի պատրաստվում պատերազմ վարել Լեռնային Ղարաբաղի համար։
Վարչապետը զրուցել է The Guardian-ի, The Independent–ի, The Telegraph–ի, The Critic–ի, BBC–ի և Adam Smith Institute–ի ներկայացուցիչների հետ։
Նա հույս է հայտնել, որ սահմանազատման գործընթացում ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը կվերականգնվի:
«Հայաստանի Հանրապետությունը չի պատրաստվում պատերազմ վարել Լեռնային Ղարաբաղի համար: Ես ասացի, որ Հայաստանի Հանրապետությունը միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններից դուրս որևէ հավակնություն չունի: Եվ մենք հույս ունենք, որ սահմանազատման գործընթացում ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը կվերականգնվի։
Իմիջիայլոց, կարծում եմ, որ սահմանազատման գործընթացում արդեն իսկ այսօր կայացվող որոշումներով մենք ցույց ենք տվել մեր անկեղծությունը։ Ցույց ենք տվել մեր անկեղծությունը, որովհետև մենք նաև հետևյալն ենք արել՝ արձանագրել ենք, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է իր իրավասության շրջանակներում քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի ադրբեջանական այն գյուղերում, մասնավորապես 4 գյուղերի մասին է՝ Ղըզըլհաջիլի, Խեյրումլի, Աշաղը Ասկիպարա, Բաղանիս-Այրում, որ այդ գյուղերում, որտեղ հիմա մարդիկ չեն ապրում, այդտեղ մարդկանց կյանքը հնարավոր դառնա, ապրելը հնարավոր դառնա։
Բայց մենք նաև արձանագրում ենք, որ այդ նույն պրոցեսի արդյունքում պետք է նույնքան հնարավոր դառնա մարդկանց կյանքն առանց սթրեսների Հայաստանի Հանրապետության՝ Բաղանիս, Ոսկեպար, Կիրանց, Բերքաբեր գյուղերում, որ այդ մարդիկ իրենց տներում ապրեն, ընտանիքներ ձևավորեն, երեխաներ ունենան առանց անվտանգային մտավախությունների։
Ահա, սա այն կետն է, որի շուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարությունները պետք է տեսական խաղաղության օրակարգը կարողանան վերածել կոնկրետ խաղաղ իրականության։ Եվ ճիշտ է, այս հատվածում մենք տեղային հարցի շուրջ ենք պայմանավորվել, բայց այս տեղային հարցի շուրջ պայմանավորվածությունների իրագործման որակն ավելացնելու կամ նվազեցնելու է հավատը խաղաղության օրակարգի և խաղաղության հնարավորության նկատմամբ»,–ասել է Փաշինյանը։
Նա ասել է, որ հավատում է, որ դա ավելացնելու է հավատը խաղաղության նկատմամբ՝ և՛ Հայաստանի հանրության, և՛ Ադրբեջանի հանրության շրջանում, և՛ ի վերջո նաև վստահության որոշակի պաշար է կուտակելու։
«Եկեք արձանագրենք, որ խորը անվստահություն կա: Նաև ուզում եմ գնահատանքի խոսքեր ասել սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների անդամների և երկու համանախագահների կատարած աշխատանքի մասին, որոնք փորձում են մոլեկուլ առ մոլեկուլ վստահություն կառուցել, որին խնամքով վերաբերվելու դեպքում դա կարող է զարգանալ, խնամքով չվերաբերվելու դեպքում կարող է փլուզվել։ Այդ հանձնաժողովները ղեկավարում են Հայաստանի կողմից՝ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, Ադրբեջանի կողմից՝ փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևը»,–ասել է Փաշինյանը։
Փաշինյանը խոսել է նաև ԼՂ տեղահանված արցախցիների վերադառնալու հավանականության մասին՝ նշելով, որ եթե դա իրատեսական լիներ, Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանումը տեղի չէր ունենա:
«Պետք է արձանագրել, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը փորձել է ամեն ինչ անել, ընդ որում, 2023 թվականի սեպտեմբերյան ամենավերջին օրերին մեզ մեղադրում էին, որ իբր, իհարկե այդպիսի բան չկա, բայց շատ կարևոր է նաև, որ Լեռնային Ղարաբաղում այդ պահին գործող նաև իշխանությունների որոշ շրջանակներ մեզ մեղադրում էին նրանում, որ Հայաստանի կառավարությունը թույլ չի տալիս, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը փրկվի և տեղափոխվի Հայաստանի Հանրապետություն:
Մեր մտածածն այն ժամանակ հետևյալն էր. մենք ուզում էինք ամեն ինչ անել, որպեսզի մեր մասով պայմաններ ստեղծենք, որովհետև հասկանալի է, որ դա ամբողջությամբ մեր որոշումների տիրույթում չէր, որպեսզի անենք հնարավորը, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի բռնի տեղահանումը և էթնիկ զտումը տեղի չունենա: Բայց մեր ջանքերն արդյունք չտվեցին:
Եվ ընդհակառակը, ակնհայտորեն կային ուժեր, որ այդ պայմաններում Հայաստանի Հանրապետությանն ուզում էին ներքաշել պատերազմի մեջ՝ հեռուն գնացող նպատակներով»,–ասել է նա։

Armenia is not preparing to fight a war for Nagorno Karabakh, Prime Minister Nikol Pashinyan said in an interview with the British media.
Pashinyan made the remarks when asked about Yerevan’s long-term policy with regards to the displaced population of Nagorno-Karabakh.
“Our policy is as follows: if our sisters and brothers forcibly displaced from Nagorno Karabakh realistically have no possibility or desire to go back to Nagorno Karabakh, then we will do our best for them to stay in the Republic of Armenia,” Pashinyan said.
According to him, prospects for the return of Armenians to Nagorno-Karabakh are not “realistic”.
“Additionally though, the Government of the Republic of Armenia has done its best and in the final days of September 2023 we were accused of allegedly – this was not the case of course, and that accusation came in part from those in power in Nagorno Karabakh – of not allowing the people of Nagorno Karabakh to find salvation by moving to the Republic of Armenia,” Pashinyan said.
“At that time, here is what we were thinking: we wanted to do our best to create conditions, as far as we were concerned, because understandably this decision was not only up to us, to do our best to ensure that the forced displacement and ethnic cleansing of the people of Nagorno Karabakh did not happen. But our efforts were in vain.
“And quite the opposite, there were some forces that under those circumstances wanted to draw the Republic of Armenia into war, having their far-reaching goals. Going back to the questions answered earlier, one thing I told you was that the Republic of Armenia is not preparing to fight a war for Nagorno Karabakh. I told that the Republic of Armenia has no aspirations beyond its international recognized borders. And we hope that in the border delimitation process the territorial integrity of the Republic of Armenia will be restored.
“By the way, with the decisions being taken already today in the border delimitation process we have already demonstrated that we are candid. We have demonstrated that we are sincere because one thing we did was that we noted that the Government of Armenia is ready to take steps within its powers so that in those 4 Azerbaijani villages, which are Kizilhajili, Kheyrumli, Ashagh Askipara, Baghanis-Ayrum, where no people currently live, life becomes possible, making it possible for them to live there.
“But we are also stating that as a result of that same process, it should become just as possible for people to live a life free of stress in Baghanis, Voskepar, Kirants and Berkaber villages of the Republic of Armenia, for people to live in their homes, create family and have children without concerns for security.
“But that’s the tis is the point on which the governments of Armenia and Azerbaijan need to convert the theoretical peace agenda into a concrete peaceful reality. It’s true, this is a local section on which we have agreed, but the quality of implementation of these local agreements will increase or decrease trust in the peace agenda and feasibility of peace.
“I believe it will increase trust in peace among the Armenian and Azerbaijani societies and will build up a stock of confidence. Let’s agree that there is a profound lack of confident. And I want to say words of praise to the members of the border delimitation commissions and for the work done by the two co-chairs, who have tried to build trust and confidence molecule by molecule. And if treated delicately and with care, it can develop, and if not treated with care, it may fall apart. These commissions are led by the Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan and Deputy Prime Minister of Azerbaijan Shahin Mustafayev.”