29 Ապրիլ 2024 - 09:41 AMT
Միրզոյանը Կատարի իր պաշտոնակցին է ներկայացրել Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման զարգացումները
Պաշտոնական այցով Դոհայում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Կատարի վարչապետ, արտաքին գործերի նախարար շեյխ Մուհամմադ բին Աբդ Ալ-Ռահման Ալ Թանիի հետ հանդիպմանը ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումները` ընդգծելով տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման և 1991թ. Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցման և սահմանազատման գործընթացում առաջ ընթանալու կարևորությունը։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են երկու երկրների միջև զարգացող բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը՝ պատրաստակամություն հայտնելով համատեղ ջանքերով ընդլայնել երկկողմ օրակարգը։ Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան համահունչ է արաբական աշխարհի բոլոր երկրների հետ ՀՀ ինտենսիվ զարգացող փոխգործակցությանը։
Ընդգծվել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ 2022թ․ Կատար կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների հետևողական իրականացման և նմանօրինակ բարձր մակարդակի փոխայցելությունների միջոցով հարաբերությունների ընդլայնմանը լրացուցիչ խթան հաղորդելու կարևորությունը։
Հայաստանի և Կատարի ԱԳ նախարարները կարևորել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող առանցքային ոլորտներում կապերի հետագա զարգացումը։ Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը ողջունել է 2023թ. Կատարի կողմից կայացված որոշումը ռեզիդենտ դեսպանություն բացել Երևանում, որը հաջորդել է Կատարում ՀՀ ռեզիդենտ դեսպանության բացման վերաբերյալ որոշմանը։
Արարատ Միրզոյանի և շեյխ Մուհամմադ Ալ Թանիի հանդիպմանը հատուկ ուշադրություն է դարձվել տարածաշրջանային փոխկապակցվածության հարցերի։ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի մանրամասներն ու առավելությունները՝ որպես Ծոցի երկրների և Սև ծովի միջև ենթակառուցվածքների զարգացման լավ հնարավորություն։
Նախարար Միրզոյանը նաև ընդգծել է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը խաղաղության օրակարգին ՀՀ հանձնառության վկայությունն է՝ միտված Հարավային Կովկասում տնտեսական զարգացման միջոցով կայուն խաղաղության հասնելուն։

Находящийся с официальным визитом в Дохе министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 28 апреля встретился с премьер-министром Государства Катар, министром иностранных дел шейхом Мухаммедом бен Абдеррахман Аль Тани. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Мирзоян представил шейху Мухаммаду Аль Тани последние события в процессе урегулирования армяно-азербайджанских отношений, подчеркнув взаимное признание территориальной целостности и важность продвижения вперед в заключении мирного договора и процессе делимитации границ на основе Алма-Атинской декларации 1991 года.
Собеседники с удовлетворением отметили политический диалог на высоком уровне, развивающийся между двумя странами, выразив готовность совместными усилиями расширять двустороннюю повестку дня. Министр Мирзоян подчеркнул, что положительная динамика развития отношений соответствует интенсивно развивающемуся взаимодействию РА со всеми странами арабского мира.
Была подчеркнута важность последовательной реализации договоренностей, достигнутых в ходе официального визита в Государство Катар премьер-министра РА Никола Пашиняна в 2022 году, и придания дополнительного импульса расширению отношений посредством подобных взаимных визитов на высоком уровне.
Отмечается, что министры иностранных дел Армении и Катара подчеркнули дальнейшее развитие связей в ключевых сферах, представляющих взаимный интерес. В этом контексте министр иностранных дел РА приветствовал решение Катара об открытии постоянного посольства в Ереване в 2023 году, которое последовало за решением об открытии резидент посольства РА в Катаре.
«На встрече Арарата Мирзояна и шейха Мухаммада Аль Тани особое внимание было уделено вопросам региональной взаимосвязанности. Глава внешнеполитического ведомства РА представил детали и преимущества разработанного правительством Армении проекта «Перекресток мира» как хорошую возможность для развития инфраструктуры между странами Персидского залива и Черным морем.
Министр Мирзоян также подчеркнул, что проект «Перекресток мира» является свидетельством приверженности РА мирной повестке дня, направленной на достижение устойчивого мира на Южном Кавказе посредством экономического развития», – говорится в сообщении.