2 Մայիս 2024 - 06:44 AMT
Տավուշում բերման ենթարկված բոլոր կիրանցեցիներին ազատ են արձակվել, հայտնում է «Տավուշը հանուն հայրենիքի» քաղաքացիական շարժումը։
Մայիսի 2–ի վաղ առավոտյան ոստիկանները բերման էին ենթարկել Կիրանց գյուղի ռազմական նշանակության ճանապարհի մոտ 24-ժամյա հսկողություն իրականացնող գյուղացիների։ ՆԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնել էին, որ 31 քաղաքացի տարվել էր Տավուշի մարզի ոստիկանության տարածքային բաժին։
Մի քանի տասնյակ տղամարդկանց ոստիկանության բաժիններ տանելու հետևանքով գյուղում լարված վիճակ էր ստեղծվել, կանայք փակել էին ճանապարհն ու հերթապահում տղամարդկանց փոխարեն, հայտնում է Panorama.am-ը։
Այդ ընթացքում կանայք լալիս էին, բարկացած խոսում, ոստիկաններին ամոթանք տալիս, ներկայացնում իրենց իրավիճակը։
«Գիտենք, որ եկել եք ոչ թե մեզ պաշտպանելու թշնամուց, այլ մեր տան դռները բացեք թշնամու համար»։ Մենք ճամփեն փակել ենք, նրանք եկել են բացեն, որ թուրքերին դիմավորեն»,-բարկացած, միմյանց ընդհատելով ասում էին կանայք։
ՆԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել, որ ուժեղացված ծառայություն է իրականացնում ականազերծման գոտիներում։
«ՀՀ ՊՆ-ն Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանի Տավուշի մարզի Կիրանց գյուղի և Ադրբեջանի հանրապետության Ղազախի շրջանի Խեյրեմլի գյուղի հատվածում իրականացնում է ականազերծում»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Утром 2 мая полицейские подвергли приводу сельчан, которые несли круглосуточное дежурство у стратегической дороги села Киранц Тавушской области Армении, выступая против односторонних территориальных уступок Азербайджану.
Как сообщила пресс-служба МВД Армении, в территориальный отдел Полиции Тавушской области РА приводу был подвергнут 31 гражданин. Все подвергнутые приводу граждане уже отпущены. Они рассказывают, что при приводе в полицию их били, волокли по земле, пишет Panorama.am.
Между тем, утром, когда мужчин подвергли приводу, заменить их решили жительницы Киранца. Они не могли скрыть слез, возмущения, пытались воззвать к совести стянутых в село полицейских, представить им свою ситуацию.
«Вы хоть знаете, что приехали сюда не защищать нас от врага, а открыть двери нашего дома для врага? Мы перекрыли дорогу, а вы приехали, разблокировали, чтобы встретить турок», – отмечали женщины Киранца.
19 апреля комиссии по делимитации госграницы между Арменией и Азербайджаном предварительно согласовали прохождение отдельных отрезков линии границы непосредственно между населенными пунктами Баганис (Армения) – Баганис Айрум (Азербайджан), Воскепар (Армения) – Ашагы Аскипара (Азербайджан), Киранц (Армения) – Хейримли (Азербайджан) и Беркабер (Армения) – Кызыл Гаджилы (Азербайджан), с целью их приведения в соответствие с юридически обоснованной межреспубликанской границей, существовавшей в рамках Советского Союза на момент его распада. Протокол должен быть согласован и подписан сторонами до 15 мая 2024 года.