Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Դմիտրի Կուլեբան ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հեռախոսազրույցից հետո գրառում է արել X-ի իր միկրոբլոգում՝ նշելով, որ պայմանավորվել են քաղաքական խորհրդակցություններ անցկացնել։
Նա նաև ողջունել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանի սահմանազատման մասին համաձայնությունը:
«Զրուցել եմ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։ Քննարկել ենք Ուկրաինայում և Հարավային Կովկասում անվտանգության իրավիճակի դինամիկան: Ես ողջունել եմ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանի սահմանազատման մասին համաձայնությունը։
Մենք պայմանավորվել ենք արտաքին գործերի նախարարությունների միջև քաղաքական խորհրդակցություններ անցկացնել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակի շուրջ», –ասվում է գրառման մեջ։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Դմիտրո Կուլեբայի հետ, զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին և քաղաքական երկխոսությանն առնչվող հարցեր։Հայաստանի և Ուկրաինայի ԱԳ նախարարներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային հարցերի։

3 Май 2024 - 12:07 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 2 мая провел телефонный разговор с министром иностранных дел Украины Дмитрием Кулебой.
Кулеба после телефонного разговора с Мирзояном разместил в своем микроблоге X запись, в которой заявил, что они договорились провести политические консультации.
Он также приветствовал соглашение о демаркации границы между Азербайджаном и Арменией.
«Я побеседовал с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном. Мы обсудили динамику ситуации с безопасностью в Украине и на Южном Кавказе. Я приветствовал соглашение о демаркации границы между Азербайджаном и Арменией.
Мы договорились провести политические консультации между министерствами иностранных дел по широкому кругу вопросов, представляющих взаимный интерес», – говорится в сообщении.