«Նախապես ձեռք բերված պայմանավորածություններին համապատասխան, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների բանակցությունները կանցկացվեն մայիսի 10-ին Ալմաթիում (Ղազախստան)»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ապրիլի 29–ին հայտարարվել էր, որ կա Ալմաթիում Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպման մասին պայմանավորվածություն՝ ղազախական կողմի առաջարկով։ Օրը հստակեցված չէր։ ՆՄան առաջարկ ապրիլի 15-ին արել էր Ղազախստանի նախագահ Կասիմ Ժոմարտ Տոկաևը Երևան կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ։
Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարնեը վերջին անգամ հանդիպել են փետրվարի 28-29–ը Բեռլինում։ Հայտարարվել էր, որ կողմերը պայմանավորվել են շարունակել խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունները։

6 Май 2024 - 08:40 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 10 мая проведет встречу с азербайджанским коллегой Джейхуном Байрамовым в Алма-Ате. Об этом говорится в сообщении армянского МИД.
«В соответствии с ранее достигнутыми договоренностями переговоры между главами внешнеполитических ведомств Армении и Азербайджана будут проведены в Алма-Ате 10 мая 2024 года», – говорится в сообщении.
Ранее президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев заявил, что Астана готова предоставить площадку Еревану и Баку для продолжения переговорного процесса.