11 Մայիս 2009 - 13:03 AMT
Հայաստանի Գեղարվեստի ազգային ակադեմիան Մոսկվայում Ստրոգանովյան միջազգային փառատոնում ընթացիկ տարվա ապրիլին ստացել է Գրան-պրի` Ֆյոդոր Պարմոնի շքանշան «Հագուստի դիզայն» անվանակարգում: Ինչպես հայտնել է այսօր մամլո ասուլիսի ժամանակ ՀՀ Գեղարվեստի ազգային ակադեմիայի ռեկտոր Էդուարդ Սեդրակյանը, հայ դիզայներները պատրաստել էին երկու հավաքածու` «Սարերի առասպել» եւ «Նանայական հեքիաթներ»:
Սեդրակյանի խոսքերով երիտասարդ դիզայներների փառատոնին մասնակցում էին 25 երկրներ, ներկայացվել են դիզայներների 500 աշխատանքներ:
Խոսելով Գեղարվեստի ազգային ակադեմիայի սաների ձեռքբերումների մասին` Էդուարդ Սեդրակյանը պատմեց, որ Ակադեմիայի սաներից մեկը` Ռիմմա Կազումյանն աշխատում է Emporio Armani նորաձեւության տանը եւ նրա կողմից թողարկվող հավաքածուների առաջատար հեղինակներից է:
Իր հերթին, մամլո ասուլիսին ներկա ՀՀ Դիզայներների միության նախագահ, դիզայներ-քանդակագործ Մարտին Կալկոսյանը հայտարարեց հագուստի արտադրության վերականգնման անհրաժեշտության եւ հայ դիզայներների աշխատանքներն արտահանելու մասին, քանի որ կարծում է, որ Հայաստանն ունի տաղանդավոր հագուստի մոդելավորողներ:
2008-ի դեկտեմբերին ԷԹՆՈ-ԷՐԱՏՈ ազգային հագուստի բարձրագույն նորաձեւության Միջազգային մրցույթում Էդուարդ Սեդրակյանը ստացել է դիպլոմ` երիտասարդ դիզայներներ-մոդելավորողներ նախապատրաստելու եւ առաջ տանելու համար:
Գեղարվեստի ազգային ակադեմիան ստեղծվել է 13 տարի առաջ: Յուրաքանչյուր տարվա հունիսին Ակադեմիան կազմակերպում է ուսանողների աշխատանքների ցուցահանդես:

11 Май 2009 - 13:03 AMT
Национальная Академия изящных искусств Армении на международном Строгановском фестивале в Москве в апреле текущего года получила Гран-при – медаль Федора Пармона в номинации “Дизайн костюма”. Как заявил в ходе состоявшейся сегодня пресс-конференции ректор Национальной Академии изящных искусств РА Эдуард Седракян, армянские дизайнеры подготовили 2 коллекции: “Легенды гор” и “Нанайские сказки”.
В общей сложности, по словам Седракяна, на фестивале молодых дизайнеров приняли участие 25 стран, было представлено 500 работ дизайнеров.
Говоря о о достижениях выпускников Национальной Академии изящных искусств, Эдуард Седракян рассказал, что одна из выпускниц Академии – Римма Казумян работает в доме моды Emporio Armani и является одним из ведущих авторов коллекций, выпускаемых домом моды.
В свою очередь присутствовавший на пресс-конференции председатель Союза дизайнеров РА, дизайнер-скульптор Мартин Калкосян заявил о необходимости возобновления производства одежды и экспорта работ армянских дизайнеров, так как считает, что в Армении есть талантливые модельеры.
В декабре 2008 года на 10-ом Международном конкурсе высокой моды национального костюма ЭТНО-ЭРАТО Эдуард Седракян получил диплом за подготовку и продвижение талантливых молодых дизайнеров-модельеров.
Национальная Академия изящных искусств была создана 13 лет назад. В июне каждого года Академия организует показ работ студентов.