ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Մալթայի արտաքին ու եվրոպական հարցերի և առևտրի նախարար Յան Բորգի հետ ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ Ալմաթիում կայացած բանակցությունները կառուցողական էին։
«Ադրբեջանական կողմի հետ մեր վերջին բանակցություններն ընթացել են կառուցողական մթնոլորտում։ Գործընթացը շարունակվում է և շարունակվում է այն սկզբունքների հունով, որի մասին մենք բազմիցս հայտնել ենք»,– նշել է Միրզոյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
2024թ. մայիսի 10-11-ին Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքում տեղի ունեցած բանակցություններում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը ողջունել են սահմանազատման հարցում առաջընթացը և այդ ուղղությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Նախարարները և նրանց պատվիրակությունները շարունակել են «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ» երկկողմ համաձայնագրի նախագծի շուրջ քննարկումները: Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել բանակցությունները բաց հարցերի շուրջ, որտեղ դեռ կան տարաձայնություններ:

13 Май 2024 - 11:33 AMT
Встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Алматы прошла в конструктивной атмосфере. Об этом на пресс-конференции заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
«Наши последние переговоры с азербайджанской стороной прошли в конструктивной атмосфере. Моя оценка полностью отражена в совместном пресс-релизе, выпущенном по итогам переговоров сторон. И в данный момент нет ни оснований, ни целесообразности говорить об этом больше. Процесс продолжается в русле принятых принципов и в соответствии с принципами, о которых мы неоднократно заявляли», – сказал он.
10-11 мая в Алматы состоялись переговоры министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна и министра иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхуна Байрамова.
Министры и их делегации продолжили обсуждения проекта двустороннего соглашения «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном». Стороны договорились продолжить переговоры по тем вопросам, по которым все еще есть разногласия.