14 Մայիս 2024 - 06:25 AMT
Մայիսի 14-ին ՀՀ զինված ուժերում մեկնարկել է ռազմավարական հրամանատարաշտաբային հերթական զորավարժությունը. տեղեկացնում են ՊՆ-ից։
Զորավարժության նպատակներ են՝ ստուգել ՀՀ զինված ուժերի ծավալման և մարտական կիրառման պլանների գործնական իրականացումը, ուսումնասիրել զորավարժությանն ընդգրկված ուժերի, միջոցների ու կառավարման մարմինների մարտական (կառավարչական) հնարավորությունները, ուժեղացման ուժերի և միջոցների տարաբնույթ կիրառման հնարավորությունները, բարձրացնել ռազմական կառավարման մարմիններում ստեղծվող աշխատանքային խմբերի, միավորումների, զորամասերի ու ստորաբաժանումների շտաբների ներդաշնակման մակարդակը, սպաների գործնական հմտությունները՝ մարտական գործողությունների նախապատրաստման, վարման ընթացքում, դաշտային վարժվածության մակարդակը, զարգացնել անձնակազմի բարոյահոգեբանական հատկանիշները, ֆիզիկական դիմացկունությունը, զորային ընկերության զգացումը:
Ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժության շրջանակում անցկացվելու են մեծաքանակ մարտավարական և մարտավարամասնագիտական վարժանքներ՝ մարտական հրաձգությամբ, ավտոմատ կառավարման համակարգերի ու արդի տեխնոլոգիաներով հագեցած վարժասարքերի կիրառմամբ:

14 Май 2024 - 09:26 AMT
14 мая Вооруженные силы Республики Армения начали очередные стратегические командно-штабные учения. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РА.
Отмечается, что целью учений является проверка практической реализации планов развертывания и боевого применения Вооруженных сил Армении, изучение боевых (управленческих) возможностей задействованных в учениях сил, средств и органов управления, возможностей различного применения сил и средств усиления, повышение уровня согласованности штабов рабочих групп, объединений, воинских частей и подразделений, создаваемых в органах военного управления, практические навыки офицеров при подготовке, ведении боевых действий, уровне полевой подготовки, развивать морально-психологические качества личного состава, физическую выносливость.
В рамках стратегических командно-штабных учений будет проведено большое количество тактических учений с боевой стрельбой, применением автоматических систем управления и современных технологий.