Թավջութակահար Սուրեն Բագրատունին ելույթ կունենա Նիդերլանդներում: Մայիսի 31-ին նա համերգ կտա Նեդեբուրգ քաղաքում ճապոնացի դաշնակահար Այանո Շիմադայի հետ: Երաժիշտները կատարում են կամերային երաժշտություն:
Թավջութակահար Սուրեն Բագրատունին միջազգային ճանաչում է ստացել, լինելով Մոսկվայի կոնսերվատորիայի ուսանող, երբ 1986 թվականին նա արծաթե մեդալ նվաճեց Չայկովսկու անվան միջազգային փառատոնում: Այսօր Բագրատունին Նոր Անգլիայի եւ Իլինոյսի համալսարանի կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր է, որպես խորհրդատու մասնակցում է Կանադայում կազմակերպվող միջազգային երաժշտական փառատոներին, որպես հրավիրված պրոֆեսոր Միչիգանի համալսարանի երաժշտական քոլեջում:
14 տարեկանում Բագրատունին հանդես է եկել Հայաստանի ռադիոյի պետական համալսարանի նվագախմբի հետ` կատարելով Սեն Սանսի համերգը թավջութակի համար: Տարբեր ժամանակներում Սուրեն Բագրատունին ելույթ է ունեցել Մոսկվայի, Հայաստանի, Շտուտգարտի, Բեռլինի, Փարիզի նվագախմբերի հետ, մենահամերգներ է ունեցել Մոսկվայի, Սանկտ Պետերբուրգի, Փարիզի, Ժնեւի, Հռոմի, Միլանի, Ֆլորենցիայի, Դրեզդենի համերգասրահներում:

Армянский виолончелист Сурен Багратуни выступит в Нидерландах. 31 мая виолончелист выступит с концертом в нидерландском городе Недербург вместе с японской пианисткой Аяно Шимада. Музыканты исполнят камерную музыку.
Виолончелист Сурен Багратуни получил международное признание, будучи студентом Московской консерватории, удостоившись серебряной медали на Международном фестивале им. Чайковского в 1986 году. Сегодня Багратуни является профессором консерватории в Новой Англии и в университете Иллинойса, консультантом организуемых в Канаде международных музыкальных фестивалей, приглашенным профессором музыкального колледжа в университете Мичигана.
В 14-летнем возрасте Багратуни выступал вместе с Оркестром государственного радио Армении с исполнением концерта Сен-Санса для виолончели. В разное время Сурен Багратуни выступал в сопровождении филармонических оркестров Москвы, Армении, Штутгарта, берлинского и парижского оркестров, с сольными концертами выступал в концертных залах Москвы, Санкт-Петербурга, Парижа, Женевы, Рима, Милана, Флоренции, Дрездена.