Վաղ առավոտից վերսկսվել են «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման անդամների խաղաղ անհնազանդության ակցիաները ՀՀ ամբողջ տարածքում։ Քաղաքացիներն աղբամաններով փակել են Երևանի Աբովյան փողոցը, Տերյան-Արամի խաչմերուկը, հայտնում է Panorama.am-ը։
ՀԱԵ Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը մայիսի 14–ի ամփոփիչ հավաքի ժամանակ կոչ է արել մայիսի 15–ին՝ ժամը 16։00–ին, հավաքվել Ազատության հրապարակում։
«Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժումը ներկայացրել է մայիսի 15–ի օրակարգը․ «Ժամը 17:00-ին Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում EBRD միջազգային ֆորումի շրջանակներում կայանալու է միջոցառում, որին մասնակցելու է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը»:
Ցուցարարները ժամը 15:30-ին հավաքվելու են հետևյալ չորս կետերում և շարժվելու են դեպի Օպերա՝ դրսևորելու խաղաղ անհամաձայնությունը. Սարյանի անվան այգի, Կոնսերվատորիայի դիմացի այգի, Սուրբ Աննա եկեղեցու բակ, Հյուսիսային պողոտա (Բանալիի մոտ)։
Բացի սահմանազատումը կասեցնելու պահանջից, հնչել է նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջը, որի համար «տրվել է մեկ ժամ ժամանակ», որը հետո ավելացվել է 20 րոպեով։ ՔՊ խմբակցության ղեկավարն արձագանքել է վարչապետի հրաժարականի պահանջին՝ ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակելով Փաշինյանի լուսանկարը ՝ «ՀՀ ընտրված վարչապետ» գրությամբ։ Դրան հաջորդել են ՔՊ–ականների նմանատիպ հրապարակումները։
Բագրատ սրբազանը, ընդդիմադիր պատգամավորների հետ խորհրդակցելուց հետո, դիմելով հանրահավաքի մասնակիցներին, հայտարարել է, որ առաջիկա օրերին Ազգային ժողովում նախաձեռնվելու է վարչապետին անվստահություն հայտնելու գործընթաց։

15 Май 2024 - 09:18 AMT
В Ереване продолжаются акции неповиновения: Граждане намерены отправиться к месту проведения форума EBRD
В Ереване 15 мая продолжаются акции неповиновения, протестующие граждане перекрыли ряд улиц в центре города.
14 мая возглавляющий движение «Тавуш во имя Родины» предстоятель Тавушской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Баграт Галстанян заявил, что 15 мая в 16:00 на площади Свободы, прилегающей к зданию Национального академического театра оперы и балета им. Спендиаряна, состоится акция протеста, поскольку в 17:00 в здании театра пройдет мероприятие в рамках международного форума EBRD, в котором примет участие и премьер Армении Никол Пашинян.
«Национальный фронт» в свою очередь сообщил, что в 15:30 с 4 точек шествиями направятся на площадь Свободы – демонстрировать мирное гражданское несогласие.
Однако, полиция МВД Республики Армения распространила заявление, в котором говорится, что прилегающие к месту проведения форума улицы будут перекрыты.
«На основании полученной из министерства финансов Армении заявки в связи с предстоящим в Национальном академическом театре оперы и балета имени Александра Спендиаряна в рамках Международного форума EBRD мероприятием, с целью обеспечения общественного порядка и безопасности, 15 мая с 15:00 до 20:00 будет ограничено движение и передвижение граждан на прилегающих к театру улицах.
В частности, будет закрыта улица Терьяна – от перекрестка проспекта Саят-Новы-улицы Терьяна до перекрестка улиц Терьяна-Туманяна, улица Туманяна – от перекрестка улиц Туманяна-Абовяна до перекрестка проспекта Маштоца-улицы Туманяна.
Приносим извинения гражданам за причиняемые неудобства и просим обходить упомянутые участки в указанное время», – говорится в сообщении полиции.