Մայիսի 14-ին ՊՆ վարչական համալիրում տեղի են ունեցել Հայաստանի և Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարությունների միջև առաջին պաշտպանական խորհրդակցությունները՝ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի և Հնդկաստանի ՊՆ միջազգային համագործակցության հարցերով միացյալ քարտուղար Վիշվեշ Նեգիի նախագահությամբ:
Խորհրդակցությունների ավարտին ստորագրվել է դրանց արդյունքների վերաբերյալ արձանագրություն, որով նախատեսվել է երկկողմ պաշտպանական գործակցության հարցերով համատեղ աշխատանքային խումբ ստեղծել, հաստատվել է Հայաստանի և Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարությունների միջև 2024-2025 թթ. գործակցության պլանը։
Խորհրդակցություններին մասնակցել է նաև ՀՀ-ում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան ու ռազմական կցորդ, բրիգադի գեներալ Նավին Նիջհավանը:
Խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության ոլորտում Հայաստան-Հնդկաստան համագործակցության ընթացքն ու զարգացման հեռանկարները՝ ներառյալ ռազմատեխնիկական, անձնակազմի ռազմական կրթության ու մարտավարական պատրաստության, փորձի փոխանակման և այլ բնագավառներում:
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր։
Լևոն Այվազյանը ներկայացրել է ՀՀ զինված ուժերում ընթացող բարեփոխումները։
Հնդկաստանի ԶՈՒ պատվիրակությունն այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր։ Հնդկաստանից ժամանած պատվիրակության անդամները ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը: Հյուրերը շրջեցին նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում։

15 Май 2024 - 10:36 AMT
14 мая в административном комплексе Минобороны Армении под председательством начальника управления оборонной политики и международного сотрудничества Левона Айвазяна и заместителя секретаря Министерства обороны Индии по международному сотрудничеству Шри Вишвеш Неги состоялись первые оборонные консультации между министерствами обороны Армении и Индии. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РА.
В ходе консультаций были обсуждены ход и перспективы развития армяно-индийского сотрудничества в сфере обороны, включая военно-техническую, военную подготовку и тактическую подготовку личного состава, обмен опытом и другие сферы.
Обсуждались также вопросы, связанные с региональной безопасностью.
Левон Айвазян представил текущие реформы в Вооружённых силах РА.
По итогам консультаций был подписан протокол, который предусматривает создание совместной рабочей группы по вопросам двустороннего оборонного сотрудничества и утвержден план сотрудничества между министерствами обороны Армении и Индии на 2024-2025 годы.
В консультациях также приняли участие чрезвычайный и полномочный посол Индии в Армении Нилакши Саха Синха и военный атташе бригадный генерал Навин Ниджхаван.