Վարչապետի աշխատակազմի Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը պատասխանել է սահմանազատման հարցերով Հայաստանի և Ադրբեջանի հանձնաժողովների մայիսի 15-ին հրապարակված հայտարարության մասին հարցերին՝ նշելով, որ ՀՀ և Ադրբեջանի միջև ոչ թե նոր սահման է ստեղծվում, այլ վերարտադրվում է ԽՍՀՄ փլուզման պահին դե յուրե գոյություն ունեցած սահմանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նշվել է, որ Տավուշում 25 հեկտար հողերը կվերադարձվեն Կիրանցին, և որ ճանապարհի տեղափոխման խնդիր կա։ Նշվել է նաև, որ սահամանապահները կկանգնեն սահմանազատված հատվածում 8-9 օրվա ընթացքում, իսկ Կիրանցի զգայուն հատվածում՝ ավելի ուշ։
Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովները համատեղ հաղորդագրություն են տարածել, որում ասվում է, որ Հայաստանի Բաղանիս, Ադրբեջանի Բաղանիս-Այրում, Հայաստանի Ոսկեպար, Ադրբեջանի Աշաղը Ասկիպարա, Հայաստանի Կիրանց, Ադրբեջանի Խեյրեմլի, Հայաստանի Բերքաբեր, Ադրբեջանի Կըզըլ Հաջիլի գյուղերի հատվածներում սահմանի նկարագրություն-արձանագրությունները համաձայնեցվել են ԽՍՀՄ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի 1976 թվականի իրավական հիմք ունեցող տոպոգրաֆիական քարտեզների հիման վրա:
Վարչապետի աշխատակազմի պատասխանում ասվում է, որ արձանագրության մեջ նշված հատվածներում համապատասխան աշխատանքային խմբերի կողմից տեղադրվել են սահմանային սյուներ` նախապես համաձայնեցված կոորդինատները տեղորոշելու համար: Այդ կոորդինատները վերցված են 1976 թվականի, վերը հիշատակված քարտեզներից: Հիմա արդեն քարտեզագիրները համաձայնեցրել են սյուների միջև սահմանների անցման գծերը, կրկին նույն քարտեզների հիման վրա: Այսինքն, այս հատվածներում սահմանային գծի վերարտադրումը ավարտվել է, համաձայնեցվել, ստորագրվել և այդ հատվածներում սահմանը համարվում է դելիմիտացված:
Այն հարցին, թե ինչու են ընտրվել 1976 թվականի քարտեզները, տրվել է հետևյալ պատասխանը․ «Դա, ըստ էության, Խորհրդային Միության փլուզման պահին դե յուրե իրավական հիմք ունեցող քարտեզն է: ՀՀ կառավարության համար սկզբունքային է եղել մոտեցումը, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ոչ թե նոր սահման է ստեղծվում, այլ վերարտադրվում է ԽՍՀՄ փլուզման պահին դե յուրե գոյություն ունեցած սահմանը»։
Հանձնաժողովների հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ այդ քարտեզները հերթապահության ընթացակարգ են անցել 1979 թվականին: Հարց է տրվել, թե ի՞նչ է դա նշանակում և ինչո՞ւ չեն վերցվել, ասենք, 1990 թվականի քարտեզները:
«Այդ ձևակերպումն իրավական տերմինաբանություն է, ինչը նշանակում է, որ քարտեզագրության և գեոդեզիայի ոլորտում ԽՍՀՄ լիազոր մարմինը 1979 թվականին ստուգել է քարտեզի ճշտությունը և իրավական հիմքերը: Այդ քարտեզներն օգտագործվել են մինչև Խորհրդային Միության փլուզման պահը: Այսինքն, դրանք ԽՍՀՄ իրավասու պետական մարմինների կողմից վերստուգված ամենավերջին քարտեզներն են»,–ասվում է վարչապետի աշխատակազմի պատասխանի մեջ։
Հարց է հնչել, թե ինչպե՞ս են լուծվելու Կիրանցի հետ կապված հարցերը, քանի որ Կիրանց գյուղում սահմանային ոչ բոլոր սյուներն են տեղադրվել՝ նոր ճանապարհ կառուցելու, տներ օտարելու հարց ծագելո՞ւ է:
«Կիրանցի երեք կոորդինատները տեղորոշվել են համակարգչային եղանակով, և սյուները կտեղադրվեն ավելի ուշ: Մյուսները տեղադրված են: Կիրանցի համար նպաստավոր լուրը մասնավորապես այն է, որ մոտ 25 հեկտար գյուղատնտեսական նշանակության հողեր, որոնք վերջին 33 տարում անհասանելի են եղել Կիրանցի համար, կվերադարձվեն գյուղին: Սահմանի նկարագրությունն այնպիսին է, ինչպիսին կա 1976 թվականի քարտեզով: Ինչպես ասվել է, ճանապարհի տեղափոխման խնդիր, այո, առաջանալու է, որը հնարավոր է իրականացնել 2-3 ամսում: Կհիմնանորոգվի նաև Հ-26 ավտոճանապարհից դեպի Աճարկուտ, ապա Կիրանց տանող ճանապարհը, որն այլընտրանքային է Կիրանցի համար: Ինչ վերաբերում է գույքային հարցերին, դրանց ծավալը մեծ չի լինի, և կառավարությունը բոլոր նման դեպքերում կփոխհատուցի քաղաքացիների կրած վնասները, ըստ նրանց նախընտրության գույքային կամ ֆինանսական եղանակով: Կառավարության ներկայացուցիչները առավոտից արդեն կգույքագրեն հնարավոր խնդիրները և կսկսեն քննարկումները Կիրանցի բնակիչների հետ»,–ասվում է պատասխանում։
Բաղանիսի, Ոսկեպարի և Բերքաբերի հատվածներում սահմանազատման արդյունքների վերաբերյալ նշվել է, որ Ոսկեպար-Բաղանիս հատվածի ամենազգայուն հարցերից մեկը կապված էր Ոսկեպարի Սբ Աստվածածին եկեղեցու, մյուսը` Ոսկեպար-Բաղանիս ԽՍՀՄ ժամանակների ճանապարհի հետ:
«Երկու հարցն էլ լուծվել են լավագույն ձևով: Ճանապարհն ամբողջությամբ ՀՀ տարածքում է, եկեղեցին նույնպես, և սահմանագիծը գտնվում է թե ճանապարհից, թե եկեղեցուց բավականին հեռու: Բերքաբերում ոչ մի զգայուն իրավիճակ չկար և չկա»,–ասվում է պատասխանի մեջ։
Այն հարցին, թե ե՞րբ են երկու կողմերի սահմանապահները կանգնելու համաձայնեցված սահմանի վրա, տրվել է հետևյալ պատասխանը՝ «դա տեղի կունենա առաջիկա 8-9 օրերի ընթացքում, իսկ Կիրանցի առավել զգայուն հատվածում` ավելի ուշ, որովհետև այդտեղ որոշ մանրամասներ ենթակա են լրացուցիչ ճշգրտման»
Այն դիտարկմանը, որ կարծիք կա, թե սահմանազատման ընթացիկ գործընթացը միակողմանի զիջում է Հայաստանի կողմից, և սրվելու են անվտանգային սպառնալիքները Բաղանիս, Ոսկեպար, Կիրանց, Բերքաբեր գյուղերի համար, պատասխան է տրվել, որ դելիմիտացված սահման ունենալը չի կարող երկրի կամ որևէ բնակավայրի անվտանգության սպառնալիք դառնալ:
«Ընդհակառակը, նման սահմանագիծը չեզոքացնում է սպառնալիքը: Ինչ վերաբերում է զիջմանը, սահմանի վերարտադրությունն Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա չի կարող զիջում համարվել, որովհետև վերարտադրվում է այն սահմանը, որը մենք ունենք, որը մեր միջազգայնորեն ճանաչված սահմանագիծն է: Պրոցեսը պետք է շարունակվի նույն տրամաբանությամբ և սկզբունքներով սահմանի մնացած հատվածներում ևս»,–ասվում է վարչապետի աշխատակազմի պատասխանի մեջ։

16 Май 2024 - 11:36 AMT
Департамент информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении ответил на вопросы по поводу опубликованного 15 мая заявления комиссий Армении и Азербайджана по вопросам делимитации границы. Так, сообщается, что 25 гектаров земель будут возвращены армянской общине Киранц, однако есть вопрос переноса дороги, пишет «Арменпресс».
Комиссии по вопросам делимитации между Арменией и Азербайджаном распространили совместный пресс-релиз, в котором говорится, что Протокол-описание отрезков линии границы непосредственно между населенными пунктами Баганис – Баганис Айрым, Воскепар – Ашагы Аскипара, Киранц – Хейримли и Беркабер – Кызыл Гаджилы в соответствии с имеющей правовую основу топографической картой Генштаба ВС СССР 1976 года.
«Вы уже знаете, что на указанных участках соответствующими рабочими группами установлены пограничные столбы для уточнения заранее согласованных координат. Эти координаты взяты из упомянутых выше карт 1976 года. Сейчас картографы уже согласовали линии пересечения границы между этими столбами, снова на основе тех же карт. Т.е. воспроизведение линии границы на этих участках завершено, согласовано, подписано и граница на этих участках считается делимитированной.
Это, по сути, карта, которая имеет де-юре правовую основу на момент распада СССР. Для правительства Республики Армения был принципиальным подход, согласно которому между Арменией и Азербайджаном не создается новая граница, а воспроизводится существовавшая де-юре на момент распада СССР граница», – сообщает пресс-служба аппарата премьер-министра Армении.
В релизе комиссий отмечается, что эти карты «прошли процедуру дежурства в 1979 году». На вопрос, что это значит и почему не были взяты карты, например, 1990 года, в аппарате премьера ответили: «Данная формулировка является юридической терминологией, а это означает, что в 1979 году уполномоченный в области картографии и геодезии орган СССР проверил точность и правовую основу карты. Эти карты использовались до распада Советского Союза. Т.е. это самые последние карты, проверенные компетентными государственными органами СССР».
В селе Киранц Тавушской области установлены не все пограничные столбы. На вопросы, как решаются вопросы на участке Киранца, возникнет ли вопрос о строительстве новой дороги, отчуждения домов, в аппарате заявили: «Три координаты на участке Киранца были определены с помощью компьютера, столбы будут установлены позже. Остальные столбы установлены. Хорошей новостью для Киранца является то, что селу будет возвращено около 25 гектаров сельскохозяйственных земель, которые были недоступны Киранцу на протяжении последних 33 лет. Описание границы ровно такое, как это представлено на карте 1976 года.
Как уже говорилось, проблема переноса дороги, да, возникнет, что можно будет сделать за 2-3 месяца. Также будет отремонтирована дорога, ведущая от трассы Н-26 до Ачаркута и далее до Киранца, которая является альтернативой для Киранца. Что касается имущественных вопросов, то их объем не будет большим, а ущерб, понесенный гражданами во всех таких случаях, государство возместит имущественным или финансовым путем по их желанию. Представители правительства уже утром начнут инвентаризацию возможных проблем и начнут обсуждение с жителями Киранца.
Один из самых чувствительных вопросов участка Воскепар-Баганис был связан с церковью Св. Богородицы в Воскепаре, а другой – с дорогой Воскепар-Баганис, который существовал со времен СССР. Обе проблемы были решены наилучшим образом. Дорога полностью находится на территории Республики Армения, церковь тоже, а линия границы находится довольно далеко и от дороги, и от церкви. Никакой чувствительной ситуации в Беркабере не было и нет».
В аппарате премьера ответили также, когда будут дислоцированы пограничники обеих сторон на согласованной границе. Это произойдет в ближайшие 8-9 дней, а в самой чувствительной части Киранца – чуть позже, «потому что там некоторые детали подлежат дополнительному уточнению».
«Наличие делимитации границы не может стать угрозой безопасности страны или какого-либо населенного пункта. Напротив, такая граница нейтрализует угрозу. Что касается уступок, то воспроизведение границы на основе Алма-Атинской декларации не может считаться уступкой, потому что воспроизводится та граница, которая у нас есть, которая является нашей международно признанной линией границы. Этот процесс должен продолжаться в той же логике и на тех же принципах и на других участках границы», – заявили в ведомстве.